Nawigacja

Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Muzeum Górnośląskie zaprasza na projekcję filmu „Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć”, a także spotkanie z jego autorami – Markiem Panusiem i Krzysztofem Stręciochem. Dyskusję moderować będą Leszek Jodliński – dyrektor Muzeum Górnośląskiego i dr Joanna Lusek – kierownik Działu Historii MGB.

Film dokumentalny „Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć” przypomina najważniejsze wątki z dziejów społeczności żydowskiej w Tarnowskich Górach. Narrację wzbogacają relacje historyków, wspomnienia i archiwalne materiały, pochodzące ze zbiorów m.in. Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Gliwicach, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu czy Jewish Historical Museum w Amsterdamie.

Dokument został zrealizowany w nawiązaniu do 200. rocznicy powstania gminy żydowskiej w Tarnowskich Górach. Prace nad filmem trwały ponad rok. W nagraniach udział wzięli Adriana Dawid, Maria Góra, Beata Kiszel, Erwin Kitel, Irma Kozina, Artur Lubos, Fryderyk Matuszek, Gerda Panofsky, Dariusz Walerjański oraz Stanisław Wyciszczak.

Data: 26 stycznia 2017 (czwartek), godz.18.00
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34, Sala Kolumnowa
Wstęp wolny