Nawigacja

Zobacz przedwojenne zdjęcia śląskich świątyń!

175 przedwojennych fotografii górnośląskich kościołów i ich wyposażenia, znajdujących się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, zostało udostępnionych w wersji cyfrowej na stronie www.kliszepamieci.pl. Konserwacja i digitalizacja 175 archiwalnych zdjęć, które zachowały się w postaci szklanych klisz, były możliwe dzięki projektowi „Klisze pamięci – śladem górnośląskiego sacrum”, na który w 2016 roku Muzeum Górnośląskie otrzymało dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 55 tysięcy złotych.

Kwota ta pozwoliła na przeprowadzenie pierwszego etapu zaplanowanych prac – digitalizację części zborów i uruchomienie poświęconej im strony internetowej. Instytucja ma w planach sukcesywne udostępnianie kolejnych fotografii.

Upowszechnienie zdjęć Muzeum Górnośląskiego stało się również możliwe dzięki wydaniu kalendarzy na 2017 rok (w ramach funduszy projektu), w których znalazły się zdjęcia z lat 1900–1939 przedstawiające 12 górnośląskich kościołów – w Puńcowie, Pszczynie, Palowicach (pierwotnie w Leszczynach), Bziu Zameckim, Cieszowej, Katowicach (pierwotnie w Syryni), Boronowie, Połomi, Żorach, Starym Bielsku, Koszęcinie i Międzyrzeczu Górnym.

Wkrótce na stronie www.kliszepamieci.pl udostępnione zostaną aktualne zdjęcia kościołów pw. św. Michała Archanioła w Katowicach oraz pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Boronowie, fotografie ukazujące ich wnętrza, a także wywiady z proboszczami parafii. Dzięki temu możliwe będzie lepsze poznanie architektury sakralnej regionu, historii Górnego Śląska, a także zaobserwowanie, czy i jak zmieniły się ww. świątynie w ostatnich dziesięcioleciach. W planach instytucji jest wykonanie aktualnych zdjęć pozostałych 10 świątyń oraz przygotowanie wywiadów z ich proboszczami.