Nawigacja

Zespół Śląsk podwójnie jubileuszowo

Niedawno swoją premierę miała najnowsza płyta Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny pt. „Pieśń o Ojczyźnie – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Obchodzący w tym roku swoje 65-lecie Zespół, wydał album będący kolekcją najbardziej znanych i najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom państwowym, wojskowym oraz rocznicom najważniejszych wydarzeń historycznych. Płyta jest hołdem Ambasadora Polskiej Kultury dla Ojczyzny w 100-lecie
Niepodległości.


Na płycie znalazły się m.in. polskie pieśni hymniczne, a także pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie. Popularne utwory patriotyczne znane z wielu koncertów okolicznościowych, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” zwracają uwagę nowym brzmieniem i niepowtarzalnym kunsztem wykonania. Każda z pieśni, w opracowaniach muzycznych specjalnie na potrzeby składu artystycznego Zespołu, zyskuje unikatową, imponującą aranżację. 100-lecie Niepodległości to okazja, która wymaga godnej oprawy muzycznej, „Śląsk” przygotował więc zbiór, który pielęgnuje pamięć o bohaterstwie i jest odwołaniem do heroizmu polskiego oręża.

Płytę otwiera najważniejsza pieśń dla każdego Polaka – „Mazurek Dąbrowskiego”. Dalej usłyszymy m.in. pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada” (w wyjątkowym opracowaniu założyciela Zespołu – Stanisława Hadyny), „Hymn Armii Hallera” czy „Hymn Armii Krajowej” – opracowane na chór i orkiestrę Zespołu „Śląsk” przez jej dyrygenta Krzysztofa Dziewięckiego. Bliskie sercom Polaków, popularne piosenki: „Ułan i dziewczyna”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Pieśń o Ojczyźnie”, „Czerwone maki na Monte Cassino” czy „Rozszumiały się wierzby płaczące” – zachwycają chóralnym wykonaniem.

W kolekcji pieśni patriotycznych brzmią także najbardziej popularne utwory z okresu Powstania Warszawskiego. W repertuarze Zespołu „Śląsk” pojawiły się już w 2013 roku, z okazji uroczystości 70-lecia sformowania Batalionu AK „Zośka”. W specjalnych opracowaniach na chór i orkiestrę usłyszymy: „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”, „Zośkę”, „Szturmówkę”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń” i „Marsz Mokotowa”. W programie Zespołu od 65 lat związanego ze Śląskiem, nie mogło zabraknąć pieśni towarzyszących powstańczym zrywom tego regionu, są wśród nich m.in.: „Idą Powstańcy”, „Ej, dostone żytko”, „Rota Śląska”. Podkreśleniem doniosłej atmosfery każdej patriotycznej uroczystości będzie kończąca płytę, niezwykle podniosła pieśń „Boże, coś Polskę”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *