Nawigacja

Zespół Śląsk podwójnie jubileuszowo

Niedawno swoją premierę miała najnowsza płyta Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny pt. „Pieśń o Ojczyźnie – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Obchodzący w tym roku swoje 65-lecie Zespół, wydał album będący kolekcją najbardziej znanych i najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom państwowym, wojskowym oraz rocznicom najważniejszych wydarzeń historycznych. Płyta jest hołdem Ambasadora Polskiej Kultury dla Ojczyzny w 100-lecie
Niepodległości.


Na płycie znalazły się m.in. polskie pieśni hymniczne, a także pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie. Popularne utwory patriotyczne znane z wielu koncertów okolicznościowych, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” zwracają uwagę nowym brzmieniem i niepowtarzalnym kunsztem wykonania. Każda z pieśni, w opracowaniach muzycznych specjalnie na potrzeby składu artystycznego Zespołu, zyskuje unikatową, imponującą aranżację. 100-lecie Niepodległości to okazja, która wymaga godnej oprawy muzycznej, „Śląsk” przygotował więc zbiór, który pielęgnuje pamięć o bohaterstwie i jest odwołaniem do heroizmu polskiego oręża.

Płytę otwiera najważniejsza pieśń dla każdego Polaka – „Mazurek Dąbrowskiego”. Dalej usłyszymy m.in. pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada” (w wyjątkowym opracowaniu założyciela Zespołu – Stanisława Hadyny), „Hymn Armii Hallera” czy „Hymn Armii Krajowej” – opracowane na chór i orkiestrę Zespołu „Śląsk” przez jej dyrygenta Krzysztofa Dziewięckiego. Bliskie sercom Polaków, popularne piosenki: „Ułan i dziewczyna”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Pieśń o Ojczyźnie”, „Czerwone maki na Monte Cassino” czy „Rozszumiały się wierzby płaczące” – zachwycają chóralnym wykonaniem.

W kolekcji pieśni patriotycznych brzmią także najbardziej popularne utwory z okresu Powstania Warszawskiego. W repertuarze Zespołu „Śląsk” pojawiły się już w 2013 roku, z okazji uroczystości 70-lecia sformowania Batalionu AK „Zośka”. W specjalnych opracowaniach na chór i orkiestrę usłyszymy: „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”, „Zośkę”, „Szturmówkę”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń” i „Marsz Mokotowa”. W programie Zespołu od 65 lat związanego ze Śląskiem, nie mogło zabraknąć pieśni towarzyszących powstańczym zrywom tego regionu, są wśród nich m.in.: „Idą Powstańcy”, „Ej, dostone żytko”, „Rota Śląska”. Podkreśleniem doniosłej atmosfery każdej patriotycznej uroczystości będzie kończąca płytę, niezwykle podniosła pieśń „Boże, coś Polskę”.