Nawigacja

Zbiórka na kolejkę

Najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie potrzebuje wsparcia. Społecznicy skupieni wokół Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych organizują internetową zbiórkę na jej rzecz.

Chcą zebrać 6 250 złotych, bo tyle pieniędzy mogliby pozyskać, gdyby każdy ze śledzących stowarzyszenie na facebooku wpłacił najniższą kwotę, czyli złotówkę.

Ogromny wkład w funkcjonowanie jednej z najbardziej obleganych latem atrakcji turystycznych w okolicy mają właśnie wolontariusze. Naprawiają tabor, a nawet układają tory uzupełniając w ten sposób części, które padają łupem złodziei. Wąskotorówka od ok. 15 lat utrzymywana jest przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

W ostatnim czasie sąsiednie miasto postanowiło ją wesprzeć. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych otrzyma 200 tysięcy złotych na prace rewitalizacyjne związane z infrastrukturą kolejki. Pieniądze zostały przyznane w tarnogórskim konkursie na realizację zadania publicznego z zakresu turystyki i krajoznawstwa w 2018 roku.

Licząca 21 kilometrów trasa kolejki wąskotorowej rozpoczyna się w sercu Bytomia, a kończy na leśnych terenach wokół Miasteczka Ślaskiego. Kolejka służy turystom jako środek transportu nad Zalew Nakło-Chechło, ale jadąc wąskotorówką mijamy także zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz Dolomity Sportową Dolinę.

fot. facebook (sgkw)