Nawigacja

Zawalczmy znowu!

Tylko w ubiegłym roku kampania społeczna „Kręć Kilometry” Fundacji Allegro All For Planet przyciągnęła do pozytywnej walki mieszkańców aż 657 polskich miast. W tym roku do wygrania, a w zasadzie do wykręcenia w kilometrach, będzie 300 stojaków. O ich lokalizacji zdecydują sami rowerzyści i przejechany przez nich dystans.
Popularność poprzednich edycji kampanii sprawiła, że Fundacja Allegro All For Planet ufunduje w tym roku aż 300 oryginalnych stojaków rowerowych, czyli trzy razy więcej niż dotychczas.

Pojawią się one w 20 miastach, których mieszkańcy wykręcą najwięcej kilometrów. W ubiegłym roku w czołówce rywalizacji był Poznań, Warszawa, Lubartów, Kraków i Piła. Dotychczas fundacja zainstalowała już ponad 1000 stojaków w 46 miastach. To przeszło 140 parkingów rowerowych. Stojaki są również przez fundację ubezpieczane i konserwowane. Dlatego tak wiele miast stara się, by ich mieszkańcy wywalczyli tę nagrodę w rowerowej rywalizacji na przejechane kilometry.

Bytom już w 2011 roku dołączył do grona kilku miast w Polsce, w których fundacja All for Planet zainstalowała stojaki rowerowe. O tym, jaki był ich kształt i gdzie stanęły, zadecydowali bytomianie w internetowym głosowaniu. Ich zdaniem stojaki miały mieć kształt wizytówek naszego miasta, czyli: szybu Krystyna, Opery Śląskiej, a także rzeźby lwa, o którego Bytom wygrał bój ze stolicą.

Stojaki w 2011 roku stanęły przed Starym Ratuszem w Szombierkach, Halą na Skarpie, Biurem Promocji Bytomia (na zdjęciu), na ul. Dworcowej, przy Stacji Kolejki Wąskotorowej, ul. Zabrzańskiej, w okolicach targowiska w Miechowicach, przy Beceku, basenie odkrytym przy ul. Wrocławskiej, basenie krytym przy ul. Parkowej oraz na placu Sikorskiego.

Zaangażowanie lokalnych grup rowerowych, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorskich, daje rewelacyjne rezultaty. Dzięki temu wygrywają i małe i duże miejscowości. Również pojedyncze przejazdy rodzin czy grup znajomych przybliżają dane miasto do wygranej – mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet. „Kręć Kilometry” to kampania społeczna, którą realizujemy już po raz piąty. Co roku zwiększa się niesamowicie liczba przejechanych łącznie przez Polaków kilometrów. W 2012 po akcji na koncie było 80 tysięcy kilometrów. W ubiegłym roku 3 miliony 787 tysięcy 739 kilometrów – dodaje.

Owocem tegorocznej kampanii będą nie tylko stojaki rowerowe. Fundacja przygotowuje także specjalny raport, w którym opisze zwyczaje rowerowe Polaków i stan infrastruktury w miastach. Powstanie on na podstawie analizy aktywności rowerzystów w ramach aplikacji mobilnej i wyników ankiety internetowej.

By wziąć udział w akcji, wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację „Kręć Kilometry” na smartfona (dostępna jest na urządzenia z systemem Android i iOS) i używać jej w trakcie rowerowych podróży. Każdy przejechany kilometr trafia na konto wybranego przez nas miasta. Nowe stojaki rowerowe pojawią się w 20 miastach, które zgromadzą do końca września największy dystans.

W czasie kampanii w aplikacji pojawiać się będą wyzwania, których ukończenie pozwoli na zdobycie także nagród indywidualnych, w tym między innymi specjalnie zaprojektowanej apteczki rowerowej. Zawiera ona niezbędne wyposażenie, a dzięki elementom odblaskowym poprawia także widoczność rowerzysty na drodze.

Najmłodszych i najstarszych, małych i dużych, po prostu wszystkich zachęcamy do pobrania aplikacji i do pozytywnej rywalizacji w czasie kampanii „Kręć Kilometry 2016” – namawia Krzysztof Śpiewek.