Nawigacja

Zabierają nam symbol

Tramwajowa linia nr 38 jeżdżąca ulica Piekarską w Bytomiu to ewenement w skali Europy. To jedna z najkrótszych linii o długości 1350 metrów i co ważne cały czas kursuje na niej niemal zabytkowy tramwaj typu N. Okazuje się jednak, że za dwa lata wysłużoną N-kę zastąpi nowoczesny tramwaj niskopodłogowy, bo Tramwaje Śląskie właśnie ogłosiły przetarg na ich zakup.

Tramwaje śląskie decyję swoja tłumaczą trudnościami w korzystaniu z zabytkowego składu przez osoby o ogranicznej zdolności poraszania się czy pasażerom z większym bagażem, a także zwiększonymi nakładami na konserwację składów starego typu. Te miałyby kursować tylko w weekendy.

Mieszkańcy sa oburzeni decyzją.

Bytom nie posiada aż tak wielu symboli, aby bezrefleksyjnie pozbawiać się jednego z nich. Owszem, wysokie stopnie były i są utrudnieniem, zwłaszcza dla osób starszych, ale zmiana wagonu bez podjęcia innych działań, to kolejna porażka miasta. Co do rozwiązania, na początek proponujemy „przystanki wiedeńskie”, czyli pas ruchu, przez który przechodzą ludzie do tramwaju przystającego na środku drogi, który jest wyniesiony i ułatwia wsiadanie, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo na ruchliwej ulicy Piekarskiej

– czytamy w liście nadesłanym do naszej redakcji.