Nawigacja

Z rodziną najlepiej wychodzi się na… obrazie

Michał Ogiński choć mieszka i tworzy w Radzionkowie, swoje prace prezentuje z rodzinnym mieście po raz pierwszy. Czy zostaną docenione i zauważone?

Czemu maluje? A dlaczego jem? Dlaczego oddycham? Gdybym zatrzymał ten proces, to przestałbym żyć. Malarstwo to proces oczyszczania psychiki, wyrzucania emocji, przekraczania własnych granic.
Ale także to forma nieustannego płacenia długu wdzięczności dla świata, który wciąż mnie obdarowuje. Żeby brać, trzeba dawać, by wyrównać rachunki – odpowiada.

Ogiński hojnie obdarza przepychem barw na swoich obrazach, serwując je ze smakiem niczym przepyszne potrawy… Jednak obok obfitości ceni sobie najwięcej prostotę.
Obrazem przykrywa się jak tarczą, aby stal się miejscem corridy. Przenosi punkt ciężkości z siebie na swe malarstwo, aby ochronić to, co w nim najwartościowsze. Obraz dojrzewa w nim jak owoc, jak dziecko … Czasem rodzi się w trudzie i poprzez trudne emocje. Nieraz zdarza się ze malarz dzikim duktem pędzla wyrzuca złość, by jak najszybciej pozbyć się wizji obrazu, która boli jak prawda o sobie i na którą nie chce dłużej patrzeć… – opisuje prace Michała Ogińskiego artystka plastyk Kinga Pawelska

Na wystawach w Warszawie, Tarnowskich Górach, Katowicach, Bielsku – Białej, w Niemczech czy Czechach jego obrazy zaciekawiały publiczność i budziły bardzo przychylne komentarze. Czy tak będzie także 11 stycznia w Centrum Kultury Karolinka? Ogiński znany z kontrowersyjnych rysunków satyrycznych czy obrazów (np: kilka lat temu jego obrazy przedstawiające piwa zostały usunięte przez straż miejską i policję cieszyńską, jakoby miały łamać przepis o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi), a także mocnych aktów kobiecych, tym razem wybrał obrazy „grzeczne”, głównie portrety swojej rodziny oraz portrety pięknych kobiet, które jak przelotne komety pojawiają się w jego życiu.
Sami oceńmy, czy taka odsłona nam się podoba.