Nawigacja

Z głową w chmurach?

21 czerwca w Muzeum Górnośląskim zainaugurowana zostanie wystawa „Z głową w chmurach. Czepce, czepki i półczepce”, prezentująca zdumiewające nakrycia głowy noszone przez kobiety w XIX i XX wieku.

Na wystawie pokazanych zostanie ponad 150 nakryć głowy z całej Polski, z których każde zaskakuje czymś innym.

Obok prostych, bawełnianych czepców na ekspozycji znajdą się nakrycia aksamitne, bogato zdobione, haftowane złotą nitką. Prezentowane będą zarówno czepce codzienne, jak również odświętne, obrzędowe i zimowe.

Ekspozycja zwróci uwagę na modę popularną w ubiegłych stuleciach, na to, że jeszcze w latach 30. XX wieku w wielu regionach Polski mężatki chodziły z głową zakrytą czepcem lub chustką. Z wielką powagą w trakcie oczepin kobieta przyjmowała czepiec, w którym chodziła aż do śmierci. Również „na tamtym świecie” należało pokazać się w czepcu.

Dla kobiet ważne było nie tylko noszenie czepca, ale również jego wygląd. Inne czepce nosiły młode dziewczęta, inne panny młode, jeszcze inne kobiety w jesieni swego życia. Nakrycia głowy – zróżnicowane w formie, kształcie, materiale, wysokości, kolorze i ozdobach – świadczyły przede wszystkim o stanie cywilnym, przynależności do grupy narodowościowej, regionalnej, społecznej, a także pełnionej funkcji. Ujawniały różnice pod względem zamożności i wieku.

Prezentacja nakryć głowy ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, muzeów w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Łańcucie i Biłgoraju zostanie wzbogacona licznymi archiwalnymi fotografiami oraz rysunkami.

Wernisaż: 21 czerwca 2017 (środa), godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 21 czerwca – 26 listopada 2017
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2
Kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak

Na zdjęciu: czepiec ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, fot. Witalis Szołtys