Nawigacja

Wystawa w Rotundzie

Wybitne postacie świata sportu, których losy są związane ze Lwowem, a także obiekty sportowe przedwojennego Lwowa, gdzie swoją karierę rozpoczynało wielu wybitnych sportowców można zobaczyć na wystawie w Galerii Rotunda w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Bogactwo i różnorodność przedwojennego życia sportowego we Lwowie zdumiewa i zaskakuje.

Dla wielu z nas pierwszym skojarzeniem jest piłka nożna – Pogoń Lwów, Czarni Lwów… Tymczasem obok futbolu rozwijały się tutaj lekkoatletyka, szermierka, saneczkarstwo, gimnastyka, szybownictwo, hokej, tenis i kilka innych dyscyplin.

Na wystawie można przyjrzeć się nie tylko największym gwiazdom stadionów, ale i osobom najbardziej zasłużonym dla rozwoju sportu we Lwowie na przełomie XIX i XX wieku. Szczyt kariery wielu sportowców urodzonych nad Pełtwią przypadł już w okresie powojennym, przez co często zapomina się – bądź nie pamięta – o ich lwowskich korzeniach. Autorzy wystawy chcą tę pamięć przywrócić. Na wystawie zaprezentowano również obiekty sportowe dawnego Lwowa, które były nieodłącznie związane z naszymi gwiazdami. To tutaj, na boiskach i salach gimnastycznych Lwowa, odkrywały one swoje talenty i rozpoczynały swoją przygodę ze sportem.