Nawigacja

Wymiana dzieł

Muzeum Górnośląskie i Muzeum Narodowe w Warszawie dokonały czasowej wymiany obrazów. Bytomska placówka wypożyczyła stołecznej dzieło Józefa Brandta „Wesele kozackie”. Obraz jako jedno z najważniejszych płócien znajdzie się na monograficznej wystawie tego malarza zaplanowanej na 2018 r. Do bytomskiego muzeum trafiło, wybrane przez tę placówkę, jedno z najznamienitszych dzieł Aleksandra Gierymskiego „Trumna chłopska” (1894).

Jest to dzieło, które – mimo że pod względem tematyki nietypowe w twórczości Gierymskiego – należy do najważniejszych w nurcie malarstwa polskiego realizmu XIX w. Co istotne, to ostatnie z figuralnych dzieł tego malarza. Do końca życia Gierymski pozostał już w kręgu malarstwa pejzażowego i architektury. Obraz powstał po jego wizycie w podkrakowskich Bronowicach, a wymowa symboliczna obrazu zyskuje na wyrazie tym bardziej, jeśli wziąć pod uwagę, iż wieko tytułowej trumny przykrywa ciało chłopskiego dziecka. Śmierć, jej obraz, a może przede wszystkim tragizm jej doświadczania znajduje w opinii wielu swój najwymowniejszy wydźwięk w sztuce polskiej (pisał o tym m.in. Andrzej Wajda, zachwycając się obrazem).

Znany z realistycznych, niemal fotograficznych przedstawień, Aleksander Gierymski uważany jest powszechnie za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XIX w. To realista, zafascynowany światłem i jego rolą w malarstwie, pozostający pod wyraźnym wpływem francuskiego impresjonizmu.

Możliwość obejrzenia „Trumny chłopskiej” w Muzeum Górnośląskim to nie tylko okazja do spotkania z wybitnym dziełem malarstwa dziewiętnastowiecznego, ale szansa na obejrzenie jednego z najważniejszych, ikonicznych wręcz dzieł kultury polskiej.

Ekspozycja obrazu potrwa do czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *