Nawigacja

Wszystko jest liczbą

Interaktywna wystawa „Wszystko jest liczbą”, na którą od 3 listopada zaprasza Muzeum Górnośląskie (gmach przy ul. W. Korfantego 34) w inspirujący i angażujący zmysły sposób dowodzi obecności matematyki w codziennym życiu oraz wyjaśnia wiele z zasad panujących w otaczającym nas świecie. Pokazuje, że liczby i figury geometryczne można zaobserwować w sztuce, muzyce, geografii czy przyrodzie.

Na wystawie znajdzie się 35 modeli, umożliwiających wykonanie ponad 60 doświadczeń. Zwiedzający będą mieli okazję poznać dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy, i to nie ucząc się regułek, ale przeprowadzając fascynujące eksperymenty. Pobudzą wyobraźnię przestrzenną, układając wielościany, wcielą się w rolę malarza studiującego zasady perspektywy, a przy użyciu monochordu poznają reguły tworzenia akordów muzycznych.

Wystawa odpowiada programowi nauczania matematyki, jest zatem wspaniałym uzupełnieniem lekcji realizowanych w szkołach. Pozwala na przyswajanie cennej wiedzy poprzez wykorzystanie specjalnych przyrządów i urządzeń, a także gier, układanek, puzzli czy kwadratów magicznych.

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Muzeum Górnośląskim potrwa do końca roku. W Bytomiu została wzbogacona o stół dźwiękowy Fundacji Projektownia Edukacyjna, który umożliwi prowadzenie lekcji o dźwiękach i ich matematycznym podłożu. Ekspozycji towarzyszą zajęcia edukacyjne i lekcje muzealne.

„Wszystko jest liczbą” to czwarta interaktywna wystawa Muzeum UJ prezentowana w Muzeum Górnośląskim. Wcześniej w Bytomiu gościły ekspozycje: „Nauki dawne i niedawne”, „Świat zmysłów” oraz „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”, cieszące się ogromnym zainteresowaniem zarówno dzieci i młodzieży, jak również dorosłych.
Wernisaż wystawy odbędzie się 3 listopada o 18:00.

Trzy pierwsze osoby, które 3 listopada o godz. 13.00 zadzwonią do Działu Promocji Muzeum Górnośląskiego (tel. 32-281-82-94 w. 201) otrzymają podwójne bilety na wszystkie wystawy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *