Nawigacja

Wildlife Photographer of the Year

Wystawa składa się z 70 zdjęć wybranych z ekspozycji powstałych w wyniku konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year odbywającego się w latach 2002–2016, organizowanego od 1965 roku przez BBC Worldwide i Natural History Museum w Londynie, a od czterech lat wyłącznie przez londyńskie muzeum.

Przez tych 15 lat wszystkie edycje wystawy były prezentowane w Polsce, w tym corocznie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Obecnie jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs poświęcony fotografii przyrody, przeznaczony dla profesjonalistów i amatorów, a także dla młodzieży i dzieci. Większość osób fotografujących przyrodę ubiega się o laury w nim. Zdobywają je ci, w których obrazach łączą się oryginalne spojrzenie, łut szczęścia i znajomość przyrody. Wcale nie musi oznaczać to „uzbrojenia” w najlepszy sprzęt i odbywania wojaży po całym świecie.

Od lat każdego roku na konkurs wpływa 40–50 tys. zdjęć wykonywanych przez ponad 4 tys. fotografów z ponad 90 krajów. Jałowe pustynie, wzniosłe granie, gęste tropikalne dżungle czy otwarty ocean – te zdjęcia są nie tylko wizualnymi „ambasadorami” świata dzikiej przyrody, ale ukazują też artystyczną perfekcję twórców, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody uchwycone przez fotografów w jej całej wspaniałości. Życie płynie szybko: narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – ciągle się przeplatają, raz za razem. O większości z tych codziennych dramatów nic nie wiemy. Dzięki temu, że fotografowie z całego świata uchwycili niektóre z tych momentów, możemy je zobaczyć i kontemplować. Czasem to zwyczajne chwile, czasem zupełnie wyjątkowe. Jedne dodają otuchy, a inne każą zadać sobie pytanie o nasz wpływ na przyrodę. Dzięki temu wystawa zyskuje ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to rozbudzając w nas potrzebę dbania o jej przyszłość.

Wystawa, oprócz Polski, jest prezentowana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach, a każdego roku zwiedza ją ponad milion osób. Tworzące ją zdjęcia to nie tylko wizualni „ambasadorzy” świata natury. Są to też prace doskonałe pod względem artystycznym, wykorzystujące techniczne zaawansowanie fotografii i zachwycające naturalnym pięknem przyrody. Nic nie oddziałuje silniej niż sugestywna fotografia, która pobudza wyobraźnię, zajmuje umysł i porusza serce. Także nasze.

Wystawa w gmachu głównym Muzeum Górnośląskiego przy placu Jana III Sobieskiego 2 potrwa do 25 lutego.

Na zdjęciu: Podwodny blask, Christian Vizl, Meksyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *