Nawigacja

Węgiel czy bułka?

Restauracja McDonald’s przy ul. Konstytucji w Bytomiu została zamknięta 10 czerwca.

Dominik Szulowski, rzecznik McDonald’s Polska, tłumaczy, że decyzję o zakończeniu pracy restauracji podjęto z powodu złego stanu technicznego budynku i rosnących kosztów utrzymania: Konstrukcja budynku ulega stopniowemu odkształceniu w wyniku działań górniczych pod ziemią. W 2012 r. zamówiliśmy ekspertyzę techniczną, z której wynikało, że lokal może funkcjonować pod warunkiem stałego monitorowania odchyleń szkieletu budynku. Wykonywane co miesiąc pomiary wykazywały zwiększanie się tych odchyleń, co powodowało różnego rodzaju odkształcenia, np. stolarki, wypiętrzenia chodników itp. Ich usuwanie było coraz bardziej kosztowne i kłopotliwe. Choć poziom odkształceń nie zbliżył się jeszcze do stanu granicznego, gdzie zagrożona byłaby nośność konstrukcji, podjęliśmy decyzję o zamknięciu lokalu.

Działał tu jednak jedyny McDrive w okolicy. Teraz kierowcy muszą korzystać z chorzowskiego lub tarnogórskiego obiektu. Ten bowiem jest już rozbierany. McDonald’s w zdegradowanym szkodami górniczymi Karbiu był chyba jedyną restauracją sieci, gdzie w minionych latach nie zmodernizowano linii wystroju.

Kilkudziesięciu pracownikom likwidowanej restauracji zaproponowano zatrudnienie w innych lokalach sieci.

W 2012 r. zamknięto restaurację na cztery miesiące z tego samego powodu. Rok wcześniej w sąsiedztwie McDonald’s – przy Pocztowej i Technicznej doszło do katastrofy budowlanej, spowodowanej działalnością kopalni, w wyniku której dach nad głową straciło 600 osób. Tylko przez 3 lata poprzedzające te dramatyczne chwile

teren w tym miejscu obniżył się o około 3 m, a od 1965 roku – aż o 18 m!

Do dziś mieszkańcy okolicznych budynków borykają się ze szkodami górniczymi.

Przyczyną niedawno prowadzonych prac remontowych położonego tuż obok wiaduktu wzdłuż Wrocławskiej również były szkody górnicze. Z powodu prac zakłócony został ruch uliczny w tym rejonie.

Jeszcze dwie dekady temu Bytom był potęgą gospodarczą kraju, gdzie działało 7 kopalń i 2 huty. W wyniku restrukturyzacji przemysłu ciężkiego, zlikwidowano 6 kopalń i huty, a miasto do dziś boryka się ze skutkami restrukturyzacji przemysłu.