Nawigacja

W sieci tańca

2017 rok w Teatrze Tańca i Ruchu upływa pod znakiem ważnych działań ogólnopolskich. Po współorganizacji Polskiej Platformy Tańca, a także Ogólnopolskiej Konferencji Kultury rozpoczyna on udział w nowatorskim projekcie „Polska Sieć Tańca”. Dzięki uczestnictwu w Sieci, teatr nie tylko pokaże swoje spektakle w nowych miejscach, ale przede wszystkim, będzie mógł zaprezentować bytomskiej publiczności szeroką ofertę spektakli impresaryjnych. W 2018 roku na scenie pojawią się spektakle wszystkich członków Polskiej Sieci Tańca.

Polska Sieć Tańca to pierwsza, sformalizowana sieć centrów wspierających sztukę tańca w naszym kraju. Po trwającym dwie dekady rozkwicie instytucji związanych z tańcem oraz umocnieniu tej formy wyrazu jako niezależnej formy sztuki, konsolidacja środowiska i budowanie mostów między światem twórców niezależnych, a profesjonalnymi scenami, jak ma to miejsce od wielu już lat na Zachodzie Europy, wydaje się kolejnym logicznym krokiem.

Głównym celem Polskiej Sieci Tańca jest wzajemna cyrkulacja produkcji tanecznych, powstających w instytucjonalnych zespołach oraz tworzonych przez niezależnych artystów. Poprzez wymianę między centrami o różnych estetykach artystycznych teatr chce mocniej skonsolidować środowisko taneczne i stworzyć silną, różnorodną grupę działającą na rzecz polskiego tańca.

Ostatecznie, po długich rozmowach i zaangażowaniu wielu stron, pierwszy, pilotażowy rok Polskiej Sieci Tańca stworzą: Centrum Kultury w Lublinie i Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego w Siedlcach i Teatr Tańca Caro, Fundacja Art Stations Fundation, Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu, Teatr Rozbark w Bytomiu, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Instytut Muzyki i Tańca z Warszawy, Nowohuckie Centrum Kultury i Krakowskie Centrum Choreograficzne. Inicjatorem i organizatorem Sieci jest Maciej Kuźmiński.