Nawigacja

W pracy

Intrygujące światło, piękna przyroda i ważny społecznie projekt – to wyróżniki twórczości nagradzanego w kraju i za granicą śląskiego fotografa Krzysztofa Gołucha. Wystawa jego zdjęć „W pracy” odbywa się w Agorze Bytom.

Krzysztof Gołuch jest tegorocznym laureatem Grand Press Photo, najważniejszego fotograficznego konkursu w kraju. Wygrał cyklem „W pracy”, za który otrzymał również nagrodę w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej 2018.

Urodzony w Rudzie Śląskiej fotograf konsekwentnie tworzy prace pełne interesujących kontrastów. Jego zdjęcia poświęcone tematyce niepełnosprawności poruszają
i przyczyniają się do wzrostu świadomości społecznej. Krzysztof Gołuch ukazuje gospodarstwo rolne w Borowej Wsi niedaleko Gliwic, w którym zatrudnienie znalazła grupa osób niepełnosprawnych. Szklarnia, stodoła i domy mieszkalne to dla pracujących tam mały wszechświat. Poprzez opiekę nad zwierzętami i roślinami oraz współpracę z instruktorami niepełnosprawni stykają się z przyrodą, która uspokaja, i budują relacje z innymi. Są dumni, że mogą pracować.

Mało który region, tak mocno kojarzony z kopalniami i przemysłem jak Śląsk, definiuje swoją tożsamość wokół ciężkiej pracy. Zakład Aktywności Zawodowej w Borowej Wsi wpisuje się w ten etos. Praca, samodzielność, ludzkie relacje – wszystko to pomaga intelektualnie niepełnosprawnym bohaterom moich zdjęć poprawić jakość życia – tłumaczy Krzysztof Gołuch.

Społeczny charakter fotografii artysty przypadkowy nie jest. Na co dzień Krzysztof Gołuch pracuje w ośrodku Caritas w Knurowie. Z fotografią po raz pierwszy zetknął się na studiach pedagogicznych. – Gdy zaczynałem pracę z obiektywem, zdjęcia pokazujące osoby niepełnosprawne były rzadkością. Właśnie dlatego tak ważne było dla mnie, by pokazać, jak żyją i że są wśród nas – mówi.
Cykl „W pracy” zmienił postrzeganie niepełnosprawności przez autora. Wcześniej patrzyłem z bliska, reportersko. Podchodziłem i fotografowałem moich bohaterów. Teraz zrobiłem krok wstecz i z dystansu zaobserwowałem, że niepełnosprawność wcale nie przeszkadza w byciu częścią ważnego projektu. Postanowiłem pokazać, że na ludzi intelektualnie niepełnosprawnych trzeba spoglądać jak na każdą inną osobę, normalnie – dodaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *