Nawigacja

Tu pasuję

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego rozpoczął kampanię „Tu pasuję”, której celem jest budowanie wizerunku tego województwa jako miejsca najlepszego do życia i rozwoju.

Ambasadorami działań zostali znani ludzie, którzy osiągnęli sukces, nie wyjeżdżając z regionu. Wśród nich są m.in. kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek i muzyk Artur Rojek. Jest wśród nich także bytomianin architekt, twórca słynnej pracowni Medusa Group oraz Bolko Loftu, znanego na całym świecie budynku postindustrialnego.

Twórcy i pomysłodawcy kampanii nie ukrywają, że w województwie śląskim, podobnie jak w innych regionach Polski, odczuwane są skutki spadku liczby urodzeń i depopulacji. Akcja promocyjna ma zachęcić mieszkańców do pozostania w województwie, do powrotu tych, którzy wyjechali, ale i do przyjazdu ludzi, którzy szukają własnego miejsca na ziemi.

Przemo Łukasik tak tłumaczy fakt, że sam mieszka właśnie tu: Przede wszystkim dlatego, że tu się urodziliśmy i wychowaliśmy. To taka może banalna historia, ale autentyczna. Czemu nie Paryż, Berlin, Nowy Jork i Jamajka? Dlatego, że te miejsca są osiągalne ze Śląska i do tych miejsc rzeczywiście już jeździmy, nadzorując jakieś swoje własne inwestycje, stąd też, wydaje nam się, że Śląsk dysponuje takim potencjałem, żeby stąd rzeczywiście jakby z takiego drugiego planu atakować te miejsca, które uważamy za coś ważnego, wybitnego. Jest nam tutaj też wygodniej, dobrze się tutaj czujemy.

O Ślązakach Łukasik wypowiada się ciepło: ci ludzie są o tyle inni, myślę, że niespecjalnie bardziej pracowici niż, nie wiem, górale czy rybacy, ale przede wszystkim są bardziej otwarci, tzn. ich myślenie jest takie mniej szablonowe – szukają ciągle jakichś nowych rozwiązań. Tu upatrywałbym czegoś, co jest takie dla mnie przynajmniej szczególne i rozpoznawalne, chociaż trudno powiedzieć to z pozycji człowieka, który tu cały czas jest i się wychował. Jest coś takiego, że dla mnie Śląsk i Ślązak to nie jest człowiek, który w tę przysłowiową niedzielę je modrą kapustę z roladą. To jest człowiek, który przede wszystkim poza tym, że ciężko pracuje, opiera się o takie proste zasady, taki pragmatyzm, taką powściągliwość, taką oszczędność. (tupasuje.pl)

W ubiegłym tygodniu w trakcie VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego Przemo Łukasik i Łukasza Zagała z pracowni Medusa Group zaprezentowali szczegóły projektu architektonicznego oraz założeń funkcjonalnych i biznesowych biurowców .KTW – inwestycji TDJ Estate. Czekali na niego nie tylko mieszkańcy stolicy województwa. Dwie wieże – jedna o wysokości 66 metrów, druga mierząca ponad 130 metrów, powstaną w miejscu dawnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w sąsiedztwie Spodka. Obiekt będzie najwyższym w stolicy województwa. To ma być nowoczesna przestrzeń dla biznesu. Inwestycja będzie składała się z dwóch budynków połączonych podziemnym garażem. Projekt uwzględnia rolę otoczenia oraz sąsiadujących obiektów, a jednocześnie koncepcja daje szansę powstania budynków wychodzących ponad przemijające mody. Oszczędna, ale charakterystyczna bryła zrobiła ogromne wrażenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *