Nawigacja

Tu pasuję

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego rozpoczął kampanię „Tu pasuję”, której celem jest budowanie wizerunku tego województwa jako miejsca najlepszego do życia i rozwoju.

Ambasadorami działań zostali znani ludzie, którzy osiągnęli sukces, nie wyjeżdżając z regionu. Wśród nich są m.in. kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek i muzyk Artur Rojek. Jest wśród nich także bytomianin architekt, twórca słynnej pracowni Medusa Group oraz Bolko Loftu, znanego na całym świecie budynku postindustrialnego.

Twórcy i pomysłodawcy kampanii nie ukrywają, że w województwie śląskim, podobnie jak w innych regionach Polski, odczuwane są skutki spadku liczby urodzeń i depopulacji. Akcja promocyjna ma zachęcić mieszkańców do pozostania w województwie, do powrotu tych, którzy wyjechali, ale i do przyjazdu ludzi, którzy szukają własnego miejsca na ziemi.

Przemo Łukasik tak tłumaczy fakt, że sam mieszka właśnie tu: Przede wszystkim dlatego, że tu się urodziliśmy i wychowaliśmy. To taka może banalna historia, ale autentyczna. Czemu nie Paryż, Berlin, Nowy Jork i Jamajka? Dlatego, że te miejsca są osiągalne ze Śląska i do tych miejsc rzeczywiście już jeździmy, nadzorując jakieś swoje własne inwestycje, stąd też, wydaje nam się, że Śląsk dysponuje takim potencjałem, żeby stąd rzeczywiście jakby z takiego drugiego planu atakować te miejsca, które uważamy za coś ważnego, wybitnego. Jest nam tutaj też wygodniej, dobrze się tutaj czujemy.

O Ślązakach Łukasik wypowiada się ciepło: ci ludzie są o tyle inni, myślę, że niespecjalnie bardziej pracowici niż, nie wiem, górale czy rybacy, ale przede wszystkim są bardziej otwarci, tzn. ich myślenie jest takie mniej szablonowe – szukają ciągle jakichś nowych rozwiązań. Tu upatrywałbym czegoś, co jest takie dla mnie przynajmniej szczególne i rozpoznawalne, chociaż trudno powiedzieć to z pozycji człowieka, który tu cały czas jest i się wychował. Jest coś takiego, że dla mnie Śląsk i Ślązak to nie jest człowiek, który w tę przysłowiową niedzielę je modrą kapustę z roladą. To jest człowiek, który przede wszystkim poza tym, że ciężko pracuje, opiera się o takie proste zasady, taki pragmatyzm, taką powściągliwość, taką oszczędność. (tupasuje.pl)

W ubiegłym tygodniu w trakcie VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego Przemo Łukasik i Łukasza Zagała z pracowni Medusa Group zaprezentowali szczegóły projektu architektonicznego oraz założeń funkcjonalnych i biznesowych biurowców .KTW – inwestycji TDJ Estate. Czekali na niego nie tylko mieszkańcy stolicy województwa. Dwie wieże – jedna o wysokości 66 metrów, druga mierząca ponad 130 metrów, powstaną w miejscu dawnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w sąsiedztwie Spodka. Obiekt będzie najwyższym w stolicy województwa. To ma być nowoczesna przestrzeń dla biznesu. Inwestycja będzie składała się z dwóch budynków połączonych podziemnym garażem. Projekt uwzględnia rolę otoczenia oraz sąsiadujących obiektów, a jednocześnie koncepcja daje szansę powstania budynków wychodzących ponad przemijające mody. Oszczędna, ale charakterystyczna bryła zrobiła ogromne wrażenie.