Nawigacja

„Trzydzieści” – fotografia uliczna

Wystawę zdjęć autorstwa Marcina Urbanowicza, uznawanego za wschodzącą gwiazdę polskiej fotografii, można do 3 czerwca oglądać w bytomskiej Agorze. Prace Urbanowicza pokazują różnorodność i zmienność życia toczącego się na naszych ulicach.

Wystawa „Trzydzieści” składa się z 30 fotografii autorstwa 30-letniego artysty. Prezentowane na niej zdjęcia zostały wykonane na ulicach miast i miasteczek z całej Polski: Gliwic, Zabrza, Legionowa, Warszawy czy Władysławowa. Kadry w większości pokazują życie toczące się z dala od centrum i miejskiego zgiełku. Fotograf starał się uchwycić to, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Wybrane prace oddają cały charakter fotografii streetowej. Nie charakteryzują się żadnym konkretnym założeniem czy tematem przewodnim. Do naciśnięcia migawki czasem wystarczy tylko impuls – ciekawe światło, niebanalna kompozycja, zabawna chwila czy zaskakujący moment z życia ulicy – przyznaje Marcin Urbanowicz. Jego zdaniem ulica nie zawsze jest oczywista. Na zdjęciach widzimy zatem konia wystawiającego głowę z krzaków, kobietę z reklamówką na głowie i figurę Chrystusa postawioną przy pojemniku na śmieci.
Zdjęcia Marcina Urbanowicza pokazują powszednie sytuacje – przechodniów w różnym wieku, dzieci na sankach i kobiety spacerujące z wózkami. Wbrew pozorom ulica jest bardzo kolorowa i inspirująca. Obserwując i dokumentując ją, można przekonać się, jacy naprawdę jesteśmy, co nas interesuje, jak się zmieniamy – kontynuuje fotograf.  Fascynujące jest to, że coś z pozoru nieestetycznego, zamknięte w kadrze okazuje się być pięknym obrazem – dodaje.

Marcin Urbanowicz urodził się w Gliwicach. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku fotografia prasowa, reklamowa i wydawnicza. Pomimo młodego wieku zdobywał już wiele nagród w polskich i międzynarodowych konkursach, takich jak International Photography Awards, Leica Street Photo, Polska Ulicznie czy Śląska Fotografia Prasowa. Został zaproszony do udziału w projekcie DEBUTS, książkowej prezentacji najbardziej utalentowanych, wschodzących polskich fotografów. Przyznaje, że najlepiej czuje się w dziedzinie szeroko pojętej fotografii ulicznej, ale wykonuje też reportaże, zdjęcia ślubne i komercyjne. Jego prace można było oglądać na wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą.