Nawigacja

Trujące odpady przyjmiemy…

Od dłuższego czasu pojawiały się informacje o składowaniu na terenie Bytomia niebezpiecznych odpadów. Głośno było na temat tego typu praktyk w Bytomiu-Bobrku. Ostatnio do listy potwierdzonych, udokumentowanych miejsc, dołączył teren miasta przy ulicy Magdaleny, nieopodal M1. A to za sprawą reporterów „Uwagi” TVN, którzy zdobyli dowody na łamanie prawa i pozbywania się w skandaliczny sposób niebezpiecznych odpadów w Bytomiu.

Jak czytamy na stronie uwaga.tvn.pl: Sygnały o nielegalnym pozbywaniu się niebezpiecznych odpadów przez firmę ze Skawiny docierały do nas od dawna (…) Przypomnijmy, że toksyczne chemikalia przekazują Clifowi wielcy producenci farb i lakierów, zakład zbrojeniowy czy huta. Roczny przychód spółki to około 12 milionów złotych. Spółka, w której załadowano ciężarówkę, działa od kilkunastu lat. Formalnie należy do 68-letniej kobiety. W rzeczywistości kieruje nią dyrektor Jerzy Andrzej N. Prywatnie – zięć właścicielki. Dyrektor nie odpowiedział na zadane pisemnie pytania. Spotkaliśmy go w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Przegrał z inspekcją środowiska proces o zamknięcie instalacji do przechowywania niebezpiecznych odpadów. W praktyce decyzja oznacza zamknięcie zakładu, jednak wyrok nie jest prawomocny. Jerzy Andrzej N. nie zgodził się na publikację wizerunku i wypowiedzi. Pytany o proceder nielegalnego pozbywania się odpadów, wszystkiemu zaprzeczył. W laboratorium w Mysłowicach stwierdzono obecność materiałów rakotwórczych… Jaka była reakcja miasta? Rzecznik UM w Bytomiu stwierdziła, że teren ten był skrupulatnie kontrolowany…

Czy coś się wydarzyło po emisji materiału? Jedyny konkret to złożenie przez Przewodniczącego Rady Miasta Bytomia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa sprowadzenia zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, poprzez składowanie niebezpiecznych odpadów rakotwórczych na terenie Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego przy ulicy Magdaleny w Bytomiu.

materiał TVN dostępny pod linkiem:

http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/toksyczne-smieci-z-clifa,237184.html