Nawigacja

Teraz Polska – teraz Bytom

W Teatrze Wielkim w Warszawie wręczono nagrody „Teraz Polska”. Gala „Teraz Polska” odbyła się po raz dwudziesty siódmy. Kapituła konkursu nagrodziła godłem 28 wyróżniających się krajowych instytucji, produktów i usług. Nagrodzono 13 produktów, 9 usług, 3 przedsięwzięcia innowacyjne oraz 3 gminy.
Laureatem w kategorii innowacyjnych przedsięwzięć została bytomska firma Digital Core Design za pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy stworzony od podstaw przez DCD. To przedsiębiorstwo słynące z produkcji najszybszych procesorów na świecie.


Godło „Teraz Polska” przyznane D32PRO jest kolejnym wyróżnieniem przyznanym za bytomski procesor. Pod koniec zeszłego roku układ ten otrzymał tytuł Polskiego Produktu Przyszłości przyznany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Nagrodzony 32-bitowy procesor daje wiele możliwości, bowiem może zapewniać maksymalną wydajność lub minimalny rozmiar w zależności od potrzeb danego projektu.

Świata bez mikroprocesorów dziś nie można sobie już wyobrazić. Otaczają nas z każdej strony – każdy telefon komórkowy, karta SIM czy pendrive ma wbudowany co najmniej jeden tego typu układ.

Firm projektujących architektury mikroprocesorów i kontrolerów różnego typu na świecie jest mnóstwo, ale to ta bytomska w tej istotnej dla nowoczesnego przemysłu kategorii jest globalnym numerem jeden. Status osiągnęła dzięki opracowaniu najszybszego obecnie na świecie procesora z popularnej rodziny 8051.

Bytomska firma Digital Core Design działa od 1999 roku. Wówczas trójka absolwentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach zdecydowała się na założenie własnej firmy. Dzięki pasji i ciężkiej pracy osiągnęli sukces. A kluczem do niego okazał się innowacyjny i nowatorski pomysł. Inżynierowie projektują procesory, które później wykorzystywane są właściwie we wszystkich możliwych urządzeniach: zaczynając od komputerów, myszek do nich, poprzez samochody, samoloty, aparaturę medyczną, a kończąc na sprzęcie AGD.

Byli jedną z pierwszych firm, która zaczęła działać w Polsce na rynku elektroniki. A już po roku znaleźli się wśród 15 wiodących firm na świecie, które zajmowały się tą częścią przemysłu. W ciągu 15 lat zaopatrzyli w swoje nowoczesne mikroprocesory ponad 250 milionów urządzeń. Co roku mają kilkanaście innowacyjnych projektów, których odbiorcami są najwięksi na rynku elektroniki, m.in. Intel, Samsung, Motorola, Sagem, Siemens, Philips, czy Toyota. Szacuje się, że na całym świecie pracuje ponad 250 000 000 urządzeń zbudowanych w oparciu o architektury zaprojektowane przez inżynierów Digital Core Design.

Obecnie w ofercie firmy jest ponad 70 różnych układów, które znalazły zastosowanie w co najmniej 300 mln urządzeń elektronicznych na całym świecie.
fot.: m.elektronikab2b.pl