Nawigacja

Tanio do Katowic

Koleje Śląskie od 1 lipca zmieniły swoje plany taryfowe i  w ofercie znalazło się kilka interesujących nowości . Jedną z nich jest bilet liniowy z Katowic do Bytomia w cenie 3 zł. Ze stolicy województwa do Tarnowskich Gór pojedziemy równie tanio, bo za 4 złote. 
Promocję należy uważać za początek starań śląskiego przewoźnika o pozyskanie klientów na linii S8 Katowice – Bytom – Tarnowskie Góry – Lubliniec. Choć łączy duże i ważne ośrodki naszego regionu, jej popularność wśród pasażerów jest znikoma. Składa się na to wiele czynników, ale jednym z głównych z pewnością był brak dogodnej taryfy biletowej.

Stawki liczone według ilości przejechanych kilometrów nie były ani trochę konkurencyjne dla transportu drogowego. Obecnie bilet Katowice – Bytom kosztuje 3 złote i nie jest to opłata w jedną stronę, ponieważ jest on ważny 120 minut od momentu wyjazdu ze stacji początkowej, czyli przy dobrym rozplanowaniu podróży i odrobinie szczęścia jesteśmy w stanie pokonać ten dystans tam i z powrotem. Promocje mają, według zamierzeń KŚ, stać się informacją, że kolej będzie starała się odzyskać ten ważny komunikacyjnie rejon.

Najtańszy bilet nie oznacza jednak, że należy spodziewać się gremialnej przesiadki bytomian na kolej.

Aktualnie miasto z Katowicami łączy 8 par pociągów dziennie, w dni wolne od pracy kursów jest jeszcze mniej. Dla porównania. W dni robocze z dworca autobusowego odjeżdża dziennie łącznie 81 autobusów do Katowic. Do wyboru jest  jeszcze podobna ilość połączeń tramwajowych.

Oczywiście, kolej takiej ilości kursów nie uzyska nigdy, ale istniejąca dysproporcja jest zbyt wielka, by można mówić o konkurencji z transportem autobusowym czy tramwajowym. Koleje Śląskie chcą od grudnia „dołożyć” cztery pary połączeń, ale prace nad nowym rozkładem jazdy jeszcze trwają, więc ta inicjatywa musi poczekać jeszcze na urzędowe zatwierdzenie.

Sprawa kolejna to jakość infrastruktury kolejowej pomiędzy Bytomiem a Katowicami. O ile pomiędzy Bytomiem a Chorzowem Starym i Chorzowem Batorym a Katowicami prędkość pociągów jest przyzwoita, o tyle fragment „chorzowski” o długości niespełna 8 kilometrów od lat jest w opłakanym stanie. W zależności od toru, którym pociąg porusza się miedzy stacjami Chorzów Miasto a Chorzów Stary czas przejazdu między Katowicami a Bytomiem wynosi od 25 do 30 minut. A to tylko 18 kilometrów. Co prawda PKP PLK nieoficjalnie anonsuje rozpoczęcie dużego remontu w tym rejonie w 2017 roku, ale dopóki nie będzie oficjalnego stanowiska zarządcy infrastruktury kolejowej, trudno określić, czy te zamiary faktycznie zostaną zrealizowane.