Nawigacja

Taneczne wyzwanie

Od 14 do 17 kwietnia w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark odbędzie się wydarzenie „Ann Van den Broek fest”. To szereg wydarzeń skupionych wokół tej znakomitej choreografki.
Intensywne warsztaty – dla średnio zaawansowanych, zaawansowanych i profesjonalistów prowadzone przez Ann Van den Broek i jej asystenta Louisa Combeauda pozwolą na zetknięcie z legendą tańca współczesnego. W ramach warsztatów uczestnicy poznają metody pracy Ann Van den Broek, zapoznają się z jej koncepcją pracy nad emocjami oraz będą mogli nauczyć się fragmentów choreografii z repertuaru Ward/WaRD. Warsztaty zakończą się otwartym pokazem, który choreografka przygotuje wraz z uczestnikami.

Warsztatom towarzyszyć będą:

14 kwietnia (sobota), godz. 19:00 Spektakl „Fast Food Foot” – koncepcja, choreografia, reżyseria: Anna Piotrowska.

Popkulturowe nawiązanie do fast food to nie refleksja nad tym, jak się odżywiamy. To metafora prędkości, z jaką pochłaniamy obrazy i przyjemności, z jaką wchodzimy w to, co podsuwają nam masowe media. Wyjściową tworzonego spektaklu jest swobodna struktura TV show z wszystkimi tego konsekwencjami. Postaci, w jakie wcielają się tancerze, poruszać się będą w tym świecie w rytmie znanych hitów disco. Pozorna obecność kamery i częsta zmiana treści nada poszczególnym scenom surrealistycznego charakteru. Ruch sprowadzony jest do rodzaju „choreografii w drodze” z towarzyszącym nieustannie rytmem disco.

15 kwietnia (niedziela), godz. 19:00 Wykład „Emocje w twórczości Ann Van den Broek” – Kamil Pilarski

Wykład będzie dotyczył roli emocji w twórczości belgijskiej choreograf Ann Van den Broek. Przybliży słuchaczom zjawisko emocji z punktu widzenia psychologii, co pomoże zrozumieć, jak powstają emocje w naszym organizmie.
Kamil Pilarski wiedzę na temat pracy Ann Van den Broek zdobywał będąc jej osobistym asystentem przy produkcjach „Accusations” oraz „FF+Rew 60:00 Revisited”, a także poprzez wywiady przeprowadzone z Ann i jej tancerzami, obserwację prób oraz analizę spektakli. Na bazie tych doświadczeń napisał pracę magisterską pt. „Taniec Pomiędzy. Próba analizy aspektu emocji w twórczości Ann Van den Broek.” Po wykładzie projekcja videorejestracji spektaklu „We Solo Men” w choreografii Ann Van den Broek.

16 kwietnia (poniedziałek), godz. 19:00 Projekcja videorejestracji spektakli: „The Black Piece” oraz „Ohm”

17 kwietnia (wtorek), godz. 18:00 Pokaz powarsztatowy

17 kwietnia (wtorek), godz. 19:00 Spotkanie z Ann Van den Broek, prowadzenie Kamil Pilarski.

Spotkanie, w trakcie którego nie tylko będzie można posłuchać opowieści samej Ann Van den Broek o jej doświadczeniach czy metodach pracy, ale też samodzielnie zadać pytanie choreografce.

Ward/WaRD to holendersko-flamandzka grupa taneczna belgijskiej choreografki Ann Van den Broek. W 2000 r. mając za sobą aktywną i pełną sukcesów karierę taneczną, Ann Van den Broek postanowiła całkowicie poświęcić się doskonaleniu swoich umiejętności jako choreograf. Założyła grupę taneczną WArd/WaRD i od tej pory pracuje nad swoim własnym programem o wyjątkowym charakterze.
W ciągu ostatnich lat artystka wywarła swoimi pracami znaczący wpływ na scenę taneczną w Belgii i Holandii, a dzięki swojemu jasnemu i przystępnemu idiomowi tanecznemu i wyróżniającej estetyce zdobyła solidną pozycję w międzynarodowym świecie tanecznym.
Kluczowymi elementami prac Ann Van den Broek są wzorce ludzkich zachowań, stany umysłu i wrażenia odzwierciedlające czasy, w których żyjemy. Jej dzieła określa się również jako instynktowne, wybuchowe, a także jako ekspresja kontrolowana.
Na początku swojej kariery Ann Van den Broek koncentrowała się głównie na ciele w ruchu. Stopniowo na znaczeniu zyskiwały wyświetlane na żywo nagrania wideo, dźwięk na żywo oraz język migowy. W jej spektaklach tancerze często wydają odgłosy przy użyciu mikrofonów kontaktowych. Dźwięki te łączą się z oryginalną kompozycją, ruchem i projekcjami nagrań wideo tworząc jedną całość. Od niedawna prace Ann Van den Broek mogą być również wystawiane w „przestrzeniach alternatywnych”, takich jak muzea czy przestrzenie wystawiennicze, co pozwala artystce na zbliżenie się do publiczności, jak również przyciągnięcie nowych widzów.
Ann Van Den Broek była dwukrotnie laureatką nagrody Zwaan (Nagroda łabędzia) za najciekawszą produkcję taneczną. Nagrodzone spektakle to Co(te)lette w 2008 r. i The Black Piece w 2015 r. Ponadto, dzieło The Black Piece zostało uhonorowane również nagrodą Dioraphte Dance Award. Członkowie międzynarodowego jury przyznają tę nagrodę choreografom, których prace wywarły na nich silne wrażenie podczas Holenderskiego Festiwalu Tańca.
The Co(te)lette Film – filmowa adaptacja choreografii Co(te)lette brytyjskiego reżysera Mike’a Figgisa wygrała kilka nagród na festiwalach w Los Angeles (USA), Nikozji (Cypr), Brukseli (Belgia) i San Francisco (USA). Ann Van den Broek jest również laureatką Mouson Award 2009/2010 przyznawanej z inicjatywy Künstlerhaus Mousonturm we Frankfurcie (Niemcy).

Fot. Aleksander Joachimiak.