Nawigacja

Światowa marka

Jednym ze zwycięzców XIX edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości jest firma z naszego miasta. Konkurs promuje innowacyjność, nowoczesność i postęp.

Przez 19 lat PARP wyłoniła ponad 800 innowacyjnych projektów, z czego 49 otrzymało nagrody, a 98 – wyróżnienia. Trafiły do przedsiębiorców i naukowców. Nagrodę główną w kategorii przedsiębiorca w tym roku otrzymała spółka Digital Core Design z Bytomia za projekt D32PRO – pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy.

Świata bez mikroprocesorów dziś nie można sobie już wyobrazić. Otaczają nas z każdej strony – każdy telefon komórkowy, karta SIM czy pendrive ma wbudowany co najmniej jeden tego typu układ.
Firm projektujących architektury mikroprocesorów i kontrolerów różnego typu na świecie jest mnóstwo, ale to ta bytomska w tej istotnej dla nowoczesnego przemysłu kategorii jest globalnym numerem jeden. Status osiągnęła dzięki opracowaniu najszybszego obecnie na świecie procesora z popularnej rodziny 8051.

Bytomska firma Digital Core Design działa od 1999 roku. Wówczas trójka absolwentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach zdecydowała się na założenie własnej firmy. Dzięki pasji i ciężkiej pracy osiągnęli sukces. A kluczem do niego okazał się innowacyjny i nowatorski pomysł. Inżynierowie projektują procesory, które później wykorzystywane są właściwie we wszystkich możliwych urządzeniach: zaczynając od komputerów, myszek do nich, poprzez samochody, samoloty, aparaturę medyczną, a kończąc na sprzęcie AGD.

Byli jedną z pierwszych firm, która zaczęła działać w Polsce na rynku elektroniki. A już po roku znaleźli się wśród 15 wiodących firm na świecie, które zajmowały się tą częścią przemysłu. W ciągu 15 lat zaopatrzyli w swoje nowoczesne mikroprocesory ponad 250 milionów urządzeń. Co roku mają kilkanaście innowacyjnych projektów, których odbiorcami są najwięksi na rynku elektroniki, m.in. Intel, Samsung, Motorola, Sagem, Siemens, Philips, czy Toyota. Szacuje się, że na całym świecie pracuje ponad 250 000 000 urządzeń zbudowanych w oparciu o architektury zaprojektowane przez inżynierów Digital Core Design.

Obecnie w ofercie firmy jest ponad 70 różnych układów, które znalazły zastosowanie w co najmniej 300 mln urządzeń elektronicznych na całym świecie.

fot.:  m.elektronikab2b.pl