Nawigacja

Sukces Medusagroup

Radzionkowski biurowiec Kanlux został nagrodzony w prestiżowym konkursie European Property Awards 2017 tytułem polskiego budynku biurowego roku. International Property Awards określana mianem Oskarów branży nieruchomości, od przeszło dekady wyszukuje i nagradza najciekawsze pracownie i najlepsze realizacje architektoniczne z całego świata. Tylko w ubiegłym roku w tym prestiżowym plebiscycie uczestniczyło 119 krajów z projektami, których łączna wartość przekraczała 30 bilionów funtów brytyjskich.


Obiekt znajdujący się tuż przy granicy Bytomia zaprojektowany został przez bytomską pracownię Medusagroup. Nieduży budynek został doceniony przez międzynarodowe grono jurorów za prostotę i pomysłowość zastosowanych rozwiązań. Surowiec nowego biurowca stanowiła bowiem zabudowa dawnej stołówki wojskowej. Pawilon, złożony w rzeczywistości z czterech różnej wielkości dostawionych do siebie prostopadłościanów z wewnętrznym atrium. Zadaniem architektów było przeprojektowanie go na nową, reprezentacyjną siedzibę mieszczącą showroom i laboratoria firmy produkującej oświetlenie. Poszukiwania prostego i praktycznego kamuflażu pozwalającego zamaskować niedoskonałości powojskowego budynku skłoniły architektów do wykorzystania prefabrykatu – stalowych korytek służących zazwyczaj do podwieszania zwojów kablowych pod sufitem budynków biurowych. Nowa skorupa uspokoiła formę budynku, sprawiając, że zarówno jego użytkownicy jak i przechowywane w jego laboratoriach tajemnice firmy stały się niewidoczne i niedostępne dla osób z zewnątrz.

26 października podczas uroczystej finałowej gali w Lancaster Hotel w Londynie poznamy także laureata Grand Prix, który zostanie wybrany spośród zwycięzców z poszczególnych krajów europejskiej edycji nagrody. Jest więc szansa, że do rąk ludzi z pracowni Medusagroup trafi jeszcze jedna nagroda.

fot.: medusagroup.com