Nawigacja

Sprawdzą, czym palisz

Udział w tym pilotażowym projekcie, to kolejne proekologiczne przedsięwzięcie miasta, którego celem jest poprawa jakości powietrza. Zaznaczę, że programy ukierunkowane na walkę z niską emisją realizowane są w naszym mieście już od 1994 roku – mówi Andrzej Panek, wiceprezydent Bytomia, podczas pokazowego testu drona do badania próbek dymów wydobywających się z kominów mieszkań.

Drony, które jeszcze do niedawna kojarzyły się z wojskiem, coraz częściej wykorzystywane są w dziedzinach cywilnych, a w naszym mieście będą one służyły do walki z niską emisją.

W innowacyjnym urządzeniu, nazywanym fachowo mobilną platformą monitoringu wybranych parametrów niskiej emisji z wykorzystaniem dronów, zastosowano laserowe mierniki stężenia pyłu, dwutlenku i tlenku węgla. Jak zaznaczają jego twórcy, latające laboratorium jest w stanie podać dokładne źródło i wielkość zanieczyszczeń.

Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. Dzięki zastosowaniu drona, diametralnie skraca się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z naszego komina, natychmiast bada jej skład. Trzeba dodać, że jak dotąd jedyną bronią walce z lokatorami lub przedsiębiorstwami spalającymi szkodliwe substancje, były czasochłonne kontrole straży miejskiej oraz pracowników Wydziału Ekologii Urzędu Miejskiego w Bytomiu (…).

Nie jest nowością, że z problemem niskiej emisji boryka się wiele metropolii, a polskie miasta uchodzą za jedne z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Obok zanieczyszczeń komunikacyjnych, będących zmorą każdego większego miasta, w miastach, takich jak Bytom, dochodzą przydomowe piece i lokalne kotłownie węglowe, gdzie spalanie paliwa często odbywa się w zabroniony sposób. W starania o lepszą jakość powietrza, musimy zaangażować się wszyscy.

Mówiąc o budowaniu świadomości ekologicznej, zwracamy uwagę użytkowników domowych palenisk, by nie traktowali ich jak śmietników, bo szkodzą przede wszystkim sobie samym – mówi Andrzej Panek.

 

Źródło: bytom.pl