Nawigacja

Sport na Kresach

Kresy Wschodnie, a zwłaszcza wschodnia Galicja, są kolebką polskiego sportu. To właśnie jego narodzinom poświęcona będzie wystawa, której otwarcie zaplanowano na 18 maja w Muzeum Górnośląskim. Ekspozycja „Sport na Kresach. Początki” osnuta będzie wokół wydarzeń, postaci, klubów i towarzystw sportowych, które zapisały się w naszych przedwojennych dziejach i dzięki którym nastąpił rozwój kultury fizycznej.

Na Kresach Wschodnich działali znani teoretycy wychowania fizycznego, działacze i sportowcy, którzy propagowali zdrowy tryb życia. Wystawa przypomni takie osobistości, jak Wenanty Piasecki – prekursor wychowania fizycznego w Polsce, Henryk Jordan – pionier kultury fizycznej, który przyczynił się do wprowadzenia lekcji gimnastyki do polskich szkół, Kazimierz Hamerling – jeden z pierwszych polskich sprawozdawców sportowych czy Władysław Ponurski – pierwszy Polak, który wystartował w Igrzyskach Olimpijskich.

Nie można zapomnieć również o braciach Wacławie, Tadeuszu, Władysławie Kucharach, wybitnych i wszechstronnych sportowcach oraz działaczach sportowych. Wacław po II wojnie światowej przez kilka lat mieszkał w Bytomiu i zaangażował się w reaktywację Polonii Bytom.

Ekspozycja zarysuje początki dyscyplin sportowych, zwróci uwagę na ewolucję sprzętu i strojów, pierwsze organizacje oraz kluby sportowe. Zwiedzający zobaczą sprzęt towarzystw gimnastycznych „Sokół”, sprzęt kolarski, szermierczy, łyżwiarski, narciarski czy lekkoatletyczny. Nie zabraknie zabytkowych fotografii, pamiątek, odznak i medali, a także książek czy albumów fotograficznych.

Wernisaż: 18 maja 2017 (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny
Czas trwania wystawy: 18 maja – 27 sierpnia 2017
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. Korfantego 34

fot.: eksponaty ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego