Nawigacja

Spełniają dziecięce marzenia

Grupa Pedagogów Ulicy UNO z Bytomia po raz siódmy koordynuje akcję spełniania dziecięcych marzeń „List do Dzieciątka”. Tą formą chcą podkreślić, że na Górnym Śląsku gwiazdkowe prezenty od zawsze przynosiło Dzieciątko, a nie Mikołaj. Mikołaj swoje 5 minut ma 6 grudnia. Zależy nam na umocnieniu tej starej, śląskiej tradycji – argumentują.

„List do Dzieciątka” ma prostą ideę: pedagodzy proszą dzieci, z którymi pracują w bytomskich dzielnicach Bobrek, Rozbark i Karb, aby napisały list do Dzieciątka. W tym roku chcą zwrócić szczególną uwagę na to, by nie były to tylko listy życzeń, ale prawdziwe, osobiste refleksje, w których dzieci podzielą się swoimi pragnieniami.

Dziecięce marzenia przekażą osobom i grupom, które przygotują dla nich prezenty. W całej akcji nie chodzi o przekazanie środków finansowych, a o samodzielne zakupienie, zapakowanie i przekazanie prezentu dla konkretnego dziecka. Zachęcają również ofiarodawców do przygotowania kartki lub listu z życzeniami dla dziecka i jego rodziny. Tuż przed Wigilią, w przedświąteczne popołudnie, spotkają się z dziećmi przy choince. Spędzą czas jak w gronie rodzinnym, jedząc wigilijne przysmaki, śpiewając kolędy, rozmawiając o Bożym Narodzeniu i wręczając przygotowane prezenty.

W tym roku Grupa Pedagogów Ulicy UNO zdecydowała się zwiększyć ilość podopiecznych, do których chce dotrzeć z prezentami, z 24 aż do 124.