Nawigacja

Spalona ziemia

Radni znów zdecydowali, na wniosek prezydenta Bartyli, o emisji obligacji komunalnych. Pięćdziesiąt tysięcy sztuk papierów wartościowych o wartości tysiąc złotych każdy to pięćdziesiąt milionów złotych, które teraz dostaniemy, ale które trzeba będziemy musieli spłacić z nawiązką w latach 2027 – 2030.

Nie wiadomo jednak, z czego je spłacimy, ponieważ tego nie zaplanowano. Zwłaszcza, że zadłużamy się nie na inwestycje, które przyniosą dochód, mogący posłużyć do spłaty zobowiązania, ale na pokrycie tegorocznej tzw. dziury budżetowej oraz oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Innymi słowy: wydajemy więcej niż mamy i zamiast oszczędzać, zaciągamy kolejne pożyczki, których i tak nie mamy z czego spłacić. A właściwie w naszym imieniu robią to nasi reprezentanci w osobie prezydenta i popierających go radnych.

Mimo to władze miasta utrzymują, że zadłużenie Bytomia nie jest wysokie i pod tym względem wszystko jest w porządku. I tu zaszła zmiana, ponieważ obecnie rządzący grzmieli i krytykowali poprzednie władze, twierdząc, że nadmiernie zadłużyły miasto. Bytom ma jeszcze możliwość zadłużania się, ale – paradoksalnie – nie ma już żadnych możliwości przeznaczania środków na spłatę kredytów czy wykup obligacji – zwraca uwagę radny Mariusz Wołosz

W dodatku przy okazji debaty o obligacjach, pod naciskiem opozycji, na światło dzienne wyszły zamierzenia prezydenta dotyczące zaciągnięcia kolejnego kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na – bagatela – prawie ćwierć miliarda złotych.

Zaciągnięcie kolejnego potężnego kredytu będzie przysłowiowym „gwoździem do trumny” – ocenia Mariusz Wołosz. Niestety nie wiemy, na co prezydent chce zaciągnąć ten gigantyczny kredyt, gdyż kompletnie nie liczy się z radnymi i nie raczył nas o tym poinformować. Poniekąd to zrozumiałe, gdyż rządząca większość przegłosowuje każdy nawet najgłupszy projekt uchwały bez zmrużenia oka. Nie mam już żadnych wątpliwości, że po rządach obecnej ekipy zostanie tylko „spalona ziemia”

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Otrzymuje ona od nabywców obligacji środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty obligatariuszom odsetek i wykupu obligacji po określonym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *