Nawigacja

Sny o byciu zjedzonym

Poprzez wydrążone jabłko Agatka trafia do Krainy Grzybów, gdzie poznaje wiewiórkę Małgosię o wielu obliczach. Małgosia jest wszędzie – również w nosie Agatki – i zachęca ją do odnalezienia w sobie grzybowego światła. Z ich wspólnych przygód dowiadujemy się, jak zrobić z papieru, jak poprawnie telefon oraz jak swoje dziecko.

„Kraina Grzybów TV” zaistniała jako anonimowy kanał YouTube w 2013 roku. Projekt stał się rozpoznawalny dzięki swojej zagadkowości, odwołaniom do formatów telewizyjnych przełomu lat 80. i 90. oraz ścieżce dźwiękowej. Poszczególne części Poradnika Uśmiechu wprawiały widza w osłupienie, wciągając w psychodeliczny strumień świadomości. Pojawiło się wiele interpretacji, wśród których najciekawszą była zapowiedź konfliktu nuklearnego.
Na szczęście wojna atomowa nie wybuchła, a tajemnica „Krainy Grzybów TV” została ujawniona przez autora cztery lata po premierze pierwszego odcinka. Ze względu na swoją interdyscyplinarność i uniwersalny irracjonalizm, projekt funkcjonuje na wielu płaszczyznach. To nie tylko internetowy fenomen, ale też intrygujący krótki metraż, wideo art czy content marketing.

Wystawa „Sny o byciu zjedzonym” zestawia projekt „Kraina Grzybów TV” z późniejszymi realizacjami, w których autor powraca do eksplorowania absurdu i stylistyki retro. Serie „Berkelesz”, „Gęgaloma” oraz „Animals, except with human legs” wyprowadzają logikę na manowce, jak gdyby była psem Zbigniewem. Niedomówienia, neologizmy oraz czarny humor grają tu z estetyką starych ogłoszeń reklamowych i komiksów. Wizualna przyjemność idzie w parze z psychicznym udręczeniem, w którym można zagubić się bez pamięci i być może nigdy już nie wrócić ze spaceru. Światy wyobrażone Striboga witają gości przyjaznym billboardem i autentyzmem jakości lo-fi. Zatrucia pokarmowe zdarzają się w nich rzadko, choć wiemy już, że pleśń nie wybiera.

Wiktor Stribog (1988) – kulturoznawca, twórca treści tekstowych, muzycznych i wizualnych, autor projektu Kraina Grzybów TV, osoba ludzka.

Grafika: Wiktor Stribog | Guma Balonowa ‚Berkelox’ | fragment ilustracji
źródło: http://kronika.org.pl

Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” potrwa do 7 września.