Nawigacja

ŚDM w Bytomiu

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. W tym roku odbędą się w dniach 26-31 lipca w Krakowie.
Pielgrzymi mają też skorzystać z bogatego repertuaru artystycznego, przygotowywanego dla nich w naszym mieście.

W każdym razie właśnie tak jest reklamowany festyn organizowany w Parku Miejskim, na którym wystąpią: Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”, Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, Katarzyna Grzesiek oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Festyn będzie odbywać się 24 lipca od 16:00 do 20:30.

Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” – Historia tego zespołu wywodzi się od roku 1920. Jest jedną z niewielu na Śląsku, które prowadzą działalność po zamknięciu kopalń. Wywodzi się z Miechowic, ale przez lata dołączali do niej muzycy grający w zespołach przy kopalniach „Bobrek” i „Centrum”. Gra w niej ok. 90 muzyków.

Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” – zespół założony został w 1973 roku. W 1978 roku Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Radzionkowianie” przekształcono w Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej, a patronem zespołu zostało Towarzystwo Miłośników Bytomia. Obecnie zespół liczy ok. 250 członków od dzieci w wieku 6 lat, poprzez młodzież szkolną, na dorosłych skończywszy.

Kasia Grzesiek – bytomianka, wokalistka, finalistka czwartej edycji „Must Be the Music”.
Na organizację festynu Bytomskie Centrum Kultury otrzymało 25 tys. złotych.

Ponadto pielgrzymi mają skorzystać z wycieczek po mieście. Niestety nie wiadomo, co zostanie im pokazane i kiedy. Wiadomo jedynie, że przewodnik za obsługę ma otrzymać 5 tys. złotych.