Nawigacja

Przyjeżdżajcie z całego świata! Zapraszamy!

Wielkimi krokami zbliża się II Światowy Zjazd Bytomian. Odbędzie się w dniach: 9 – 11 września. Mam nadzieję, że będzie to kolejne spotkanie tych wszystkich, którzy noszą swoje rodzinne miasto głęboko w sercu, bez względu na to, gdzie obecnie mieszkają – mówi Piotr Koj, prezydent Bytomia w latach 2006-2012, inicjator wydarzenia.

We wrześniu 2014, w roku 760-lecia Bytomia, stowarzyszenie MYbytomianie zorganizowało po raz pierwszy Światowy Zjazd Bytomian. I wówczas podjęto decyzję, że będzie to projekt cykliczny, organizowany co 2 lata.

W I Światowym Zjeździe Bytomian udział wzięło ponad stu gości. Przyjechali z różnych zakątków kraju i świata, jako że czują do naszego miasta ogromny sentyment. Goście wzięli udział w licznych wycieczkach po najróżniejszych bytomskich zakątkach. Spotkali się też przy wielkim wspólnym stole – w Hali na Skarpie. Wśród uczestników I Światowego Zjazdu Bytomian znaleźli się: Jan Widawski, sześciokrotny mistrz Polski w pływaniu czy Leszek Engelking, krytyk, tłumacz i poeta. Bytom odwiedził także ks. Gregor Ulrich Henckel-Donnersmarck, potomek magnackiego rodu, ówczesnych właścicieli Bytomia, który właśnie w naszym mieście, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odprawił swoją pierwszą mszę świętą.

Nadchodzący zjazd to kolejna okazja do wspólnych spacerów i wycieczek po Bytomiu, do ukazania bogactwa naszego miasta. Ale przede wszystkim – do spotkań i niekończących się rozmów.

Program spotkania prezentujemy poniżej. Zaprośmy rodzinę, przyjaciół czy dawno niewidzianych znajomych do nas. Szczegóły udzielane są mailem: MYbytomianie@wp.pl

PROGRAM

9 września (piątek)
9:00 – rejestracja – Rynek, Muzeum Górnośląskie, ul. Korfantego 34,
10:00 – 14:00 konferencja „BYTOM – nasza tożsamość. Ludzie – Kultura – Środowisko”, Muzeum Górnośląskie, ul. Korfantego 34
16:00 – 18:00 – wycieczki tematyczne po Bytomiu,
19:00 – wspólna biesiada wraz z zabawą taneczną, wieczorne „spotkania klubowe” przy muzyce, propozycje dzielnicowe, klubowe itp.

10 września (sobota)
9:00 – rejestracja cd,
10:00 -13:00 – wycieczki tematyczne po Bytomiu,
12:00 – wspólne zdjęcie na bytomskim rynku, gra miejska „Bytom wielokulturowy”
17:00 – koncert “BYTOM dla bytomian” – Marta Król z zespołem, Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK

11 września (niedziela)
10:00 – przegląd filmów o Bytomiu i z Bytomiem
12:15 – uroczysta msza święta pod przewodnictwem JE ks. bpa Jana Kopca, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny