Nawigacja

Przyjeżdżajcie z całego świata! Zapraszamy!

Wielkimi krokami zbliża się II Światowy Zjazd Bytomian. Odbędzie się w dniach: 9 – 11 września. Mam nadzieję, że będzie to kolejne spotkanie tych wszystkich, którzy noszą swoje rodzinne miasto głęboko w sercu, bez względu na to, gdzie obecnie mieszkają – mówi Piotr Koj, prezydent Bytomia w latach 2006-2012, inicjator wydarzenia.

We wrześniu 2014, w roku 760-lecia Bytomia, stowarzyszenie MYbytomianie zorganizowało po raz pierwszy Światowy Zjazd Bytomian. I wówczas podjęto decyzję, że będzie to projekt cykliczny, organizowany co 2 lata.

W I Światowym Zjeździe Bytomian udział wzięło ponad stu gości. Przyjechali z różnych zakątków kraju i świata, jako że czują do naszego miasta ogromny sentyment. Goście wzięli udział w licznych wycieczkach po najróżniejszych bytomskich zakątkach. Spotkali się też przy wielkim wspólnym stole – w Hali na Skarpie. Wśród uczestników I Światowego Zjazdu Bytomian znaleźli się: Jan Widawski, sześciokrotny mistrz Polski w pływaniu czy Leszek Engelking, krytyk, tłumacz i poeta. Bytom odwiedził także ks. Gregor Ulrich Henckel-Donnersmarck, potomek magnackiego rodu, ówczesnych właścicieli Bytomia, który właśnie w naszym mieście, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odprawił swoją pierwszą mszę świętą.

Nadchodzący zjazd to kolejna okazja do wspólnych spacerów i wycieczek po Bytomiu, do ukazania bogactwa naszego miasta. Ale przede wszystkim – do spotkań i niekończących się rozmów.

Program spotkania prezentujemy poniżej. Zaprośmy rodzinę, przyjaciół czy dawno niewidzianych znajomych do nas. Szczegóły udzielane są mailem: MYbytomianie@wp.pl

PROGRAM

9 września (piątek)
9:00 – rejestracja – Rynek, Muzeum Górnośląskie, ul. Korfantego 34,
10:00 – 14:00 konferencja „BYTOM – nasza tożsamość. Ludzie – Kultura – Środowisko”, Muzeum Górnośląskie, ul. Korfantego 34
16:00 – 18:00 – wycieczki tematyczne po Bytomiu,
19:00 – wspólna biesiada wraz z zabawą taneczną, wieczorne „spotkania klubowe” przy muzyce, propozycje dzielnicowe, klubowe itp.

10 września (sobota)
9:00 – rejestracja cd,
10:00 -13:00 – wycieczki tematyczne po Bytomiu,
12:00 – wspólne zdjęcie na bytomskim rynku, gra miejska „Bytom wielokulturowy”
17:00 – koncert “BYTOM dla bytomian” – Marta Król z zespołem, Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK

11 września (niedziela)
10:00 – przegląd filmów o Bytomiu i z Bytomiem
12:15 – uroczysta msza święta pod przewodnictwem JE ks. bpa Jana Kopca, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *