Nawigacja

Pójdź dziecię, ja Cię uczyć każę

Dobra wiadomość dla mieszkańców Bytomia, rodziców dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym: gmina Bytom szanuje prawo rodziców do wyboru miejsca edukacji swojego dziecka: w szkole lub przedszkolu.

Od 1 września w 41 miejskich przedszkolach w Bytomiu czeka 4,5 tys. miejsc. W pierwszej kolejności miejsca te będą zarezerwowane dla dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne w danej placówce. Pozostałe będą czekać na dzieci zgłoszone w elektronicznej rekrutacji. Z aktualnych wyliczeń wynika, że już prawie 900 sześciolatków zostanie w przedszkolu na kolejny rok. W bieżącym roku szkolnym do przedszkoli miejskich uczęszcza 1506 sześciolatków – mówi Helena Colik z Wydziału Edukacji UM w Bytomiu.

Podobnie jak w poprzednich latach Bytom podejmuje kroki, by zapewnić miejsca w przedszkolu wszystkim sześciolatkom realizującym roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne oraz pięcio- i czterolatkom, chcącym skorzystać ze swojego ustawowego prawa do miejsca w przedszkolu.

By zapewnić dzieciom miejsca w przedszkolu będą organizowane oddziały przedszkolne poza macierzystym budynkiem (organizacyjnie podlegających przedszkolom). W ten sposób utworzone zostaną miejsca dla dzieci młodszych w przedszkolach nr: 5, 15, 16, 20, 36, 39, 43, 53, 59.

Warto dodać, że od kilku lat w Bytomiu obowiązują zapisy elektroniczne: trzeba zalogować się do systemu, a następnie wypełnić wniosek. Zapisując dziecko, rodzice mają prawo wskazać nie więcej niż trzy przedszkola. Mają na to czas do 21 marca.

Jeżeli rodzic nie ma możliwości skorzystania z komputera z dostępem do internetu lub ma wątpliwości, jak obsłużyć tę aplikację, może udać się do tego przedszkola, które wybrał jako pierwsze. Tam pracownicy pomogą mu wypełnić wniosek – mówi Helena Colik.

Nie podejmuje się jednak żadnych starań, żeby większa liczba sześciolatków rozpoczęła naukę w szkole. Obowiązku nie ma, ale

samorządy kuszą: przedłużone godziny pracy świetlic, bezpłatne śniadania, darmowa nauka pływania, seanse kinowe, plecaki.

W Częstochowie zielone światło otrzymał wart 600 tysięcy złotych projekt modernizacji świetlic szkolnych. Piekary Śląskie zachęcają tabletami. Bytom nie kusi niczym… Tylko zachęca… A przecież więcej sześciolatków w szkole to większa subwencja dla gmin. Ponadto jeśli wielu rodziców dzieci sześcioletnich zdecyduje o tym, by dziecko pozostało w przedszkolu, to część dzieci trzyletnich być może do przedszkola się nie dostanie. Niestety Bytom zdaje się problemu nie dostrzegać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *