Nawigacja

Pójdź dziecię, ja Cię uczyć każę

Dobra wiadomość dla mieszkańców Bytomia, rodziców dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym: gmina Bytom szanuje prawo rodziców do wyboru miejsca edukacji swojego dziecka: w szkole lub przedszkolu.

Od 1 września w 41 miejskich przedszkolach w Bytomiu czeka 4,5 tys. miejsc. W pierwszej kolejności miejsca te będą zarezerwowane dla dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne w danej placówce. Pozostałe będą czekać na dzieci zgłoszone w elektronicznej rekrutacji. Z aktualnych wyliczeń wynika, że już prawie 900 sześciolatków zostanie w przedszkolu na kolejny rok. W bieżącym roku szkolnym do przedszkoli miejskich uczęszcza 1506 sześciolatków – mówi Helena Colik z Wydziału Edukacji UM w Bytomiu.

Podobnie jak w poprzednich latach Bytom podejmuje kroki, by zapewnić miejsca w przedszkolu wszystkim sześciolatkom realizującym roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne oraz pięcio- i czterolatkom, chcącym skorzystać ze swojego ustawowego prawa do miejsca w przedszkolu.

By zapewnić dzieciom miejsca w przedszkolu będą organizowane oddziały przedszkolne poza macierzystym budynkiem (organizacyjnie podlegających przedszkolom). W ten sposób utworzone zostaną miejsca dla dzieci młodszych w przedszkolach nr: 5, 15, 16, 20, 36, 39, 43, 53, 59.

Warto dodać, że od kilku lat w Bytomiu obowiązują zapisy elektroniczne: trzeba zalogować się do systemu, a następnie wypełnić wniosek. Zapisując dziecko, rodzice mają prawo wskazać nie więcej niż trzy przedszkola. Mają na to czas do 21 marca.

Jeżeli rodzic nie ma możliwości skorzystania z komputera z dostępem do internetu lub ma wątpliwości, jak obsłużyć tę aplikację, może udać się do tego przedszkola, które wybrał jako pierwsze. Tam pracownicy pomogą mu wypełnić wniosek – mówi Helena Colik.

Nie podejmuje się jednak żadnych starań, żeby większa liczba sześciolatków rozpoczęła naukę w szkole. Obowiązku nie ma, ale

samorządy kuszą: przedłużone godziny pracy świetlic, bezpłatne śniadania, darmowa nauka pływania, seanse kinowe, plecaki.

W Częstochowie zielone światło otrzymał wart 600 tysięcy złotych projekt modernizacji świetlic szkolnych. Piekary Śląskie zachęcają tabletami. Bytom nie kusi niczym… Tylko zachęca… A przecież więcej sześciolatków w szkole to większa subwencja dla gmin. Ponadto jeśli wielu rodziców dzieci sześcioletnich zdecyduje o tym, by dziecko pozostało w przedszkolu, to część dzieci trzyletnich być może do przedszkola się nie dostanie. Niestety Bytom zdaje się problemu nie dostrzegać.