Nawigacja

Paulina zatańczy na eurowizji

Podczas konkursu „Młody Tancerz Roku” 28 maja jury wyłoniło reprezentanta Polski na Eurovision Young Dancers – Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy, który odbędzie się w grudniu w czeskiej stolicy – Pradze. Ośmioro młodych tancerzy walczyło o przepustkę do tanecznej eurowizji. Zwyciężyła 19-letnia Paulina Bidzińska, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Zaprezentowała się w „Diamentowym śnie” Juliena Marchala w choreografii Anny Śmiganowskiej.


Czteroosobowe jury miało duży problem z wyborem, ponieważ wszyscy tancerze reprezentowali wysoki poziom. Do ścisłego finałowego pojedynku wybrano Paulinę Bidzińską i Hannę Szychowicz.

Nagrodę w wysokości 20 000 zł. ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Paulina otrzymała też nagrodę Narodowego Centrum Edukacji w wysokości 15 000 zł, ufundowaną przez Zdzisława Bojanowskiego dla najlepszej tancerki ze szkoły baletowej.

Paulina pochodzi z Gliwic. Zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. W. Wiesiołowskiego w Gdańsku w 2017 roku. Brała udział w megawidowisku „Peregrinus” w katowickim Spodku w 2015 roku oraz w Gali Baletowej w Ołomuńcu w 2016 roku. Uwielbia czytać książki i jeździć na rowerze, a gdyby nie zajęła się tańcem – jeździłaby konno. Często śnią jej się role, które chciałaby zatańczyć, marzy o karierze primabaleriny i choreografa, ale nade wszystko chciałaby umieć latać. Od nowego sezonu rozpocznie pracę w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Bytom miał najsilniejszą reprezentację w konkursie „Młody Tancerz Roku”, reprezentowały go aż 3 osoby. Wśród nich była także rudzianka, 17-letnia Alicja Kaczor, ucząca się w bytomskiej „baletówce”.

Brała ona udział między innymi w Międzynarodowym Koncercie Uczniów Szkół Baletowych w Pradze (2015 r) ,w warsztatach baletowych Summer Intensive Program of Russian Technique na Florydzie (2016 r) oraz w V Międzynarodowym Festiwalu Tańca ‚Warsaw Dance Days’ w Warszawie ( 2016 r). Jest finalistką III International Baltic Ballet Competition w Rydze, XIX Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołowskiego w Gdańsku, a w 2014 roku na Międzynarodowym Konkursie Baletowym Odyssee de la Danse we Francji zdobyła zloty medal.
Alicja w wieku 5 lat zaczęła trenować gimnastykę artystyczna, jednak spodobały jej się lekcje baletu, dlatego zdecydowała się zdawać do szkoły baletowej. Taniec kojarzy jej się z piórkiem, unoszącym się swobodnie na wietrze. Gdyby nie tańczyła, prowadziłaby własną cukiernię, lubi eksperymentować w kuchni, jest specjalistką od pieczenia ciast i przygotowywania deserów. Fotografuje też przyrodę. Marzy o tym, by stanąć na księżycu i zrobić zdjęcie ziemi z tej perspektywy. Alicja Kaczor zatańczyła do „Adieu” Béatrice Martin w choreografii Katarzyny Aleksander-Kmieć.

W konkursie wziął udział również przedstawiciel Wydziału Teatru Tańca PWST, Patryk Kaczmarek.

Podczas prezentacji każdy z uczestników wykonał 1,5-minutowy solowy układ choreograficzny do dowolnie wybranej muzyki. Później kandydaci zaprezentowali się też w choreografii grupowej, przygotowanej specjalnie dla potrzeb konkursu przez Jacka Przybyłowicza – tancerza i choreografa.

fot.: mat. szkoły