Nawigacja

Ortografia po raz trzeci połączyła pokolenia

9 marca w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wojciecha Korfantego na międzypokoleniowym konkursie ortograficznym „Trzy Pokolenia” spotkali się sympatycy języka polskiego i podjęli walkę o tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii 2016. Była to już trzecia edycja konkursu.

Organizatorem ortograficznych zmagań jest Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Impreza jest cykliczna i wpisała się już w kalendarz bytomskich przedsięwzięć kulturalnych i oświatowych.

W pierwszej edycji dyktanda „odważni żołnierze i marynarze żądali od rządu podwyżki żołdu”, w drugiej „chłopcy w fast foodzie prowadzili ożywioną rozmowę na temat befsztyku po szwedzku i dyskutowali o zaletach booktalkingu i e-booków”, a w tym roku też nie było łatwo, ponieważ

„Dobromierz słuchał z odtwarzacza mp3 niektórych płyt z głosami ptaków lub storytellingu z zoologii.”

Autorem tekstu konkursowego dyktanda jest po raz drugi Barbara Michałek – Kierownik Wydziału Informacji Bibliograficznej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach.

W czasie kiedy jury sprawdzało, odkodowywało prace i ustaliło wyniki ortograficznych zmagań, uczestnicy konkursu degustowali domowe wypieki przygotowane przez uczestniczki warsztatów kulinarnych działających na Bytomskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku (zajęcia prowadzi Beata Ochmańczyk), obejrzeli występ młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu i pokaz brazylijskiej sztuki walki capoeira w wykonaniu instruktora Jacka Grabowskiego.

Podczas pierwszego konkursowego dyktanda w roku 2014 Bytomskim Mistrzem Ortografii Polskiej został Stanisław Gwarda – słuchacz Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w 2015 r. po zwycięstwo sięgnęła Katarzyna Skrzypczak – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Smolenia. 9 marca tego roku prawie o „przecinek”, zwyciężył Mikołaj Patalong z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia i uzyskał tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii Polskiej 2016. Pierwszym Bytomskim Wicemistrzem Ortografii Polskiej został Jakub Kamiński uczeń gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Stefana Żeromskiego, a tytuł Drugiego Bytomskiego Wicemistrza Ortografii Polskiej 2016 wywalczył Krzysztof Czarnowus z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego.

Równorzędne wyróżnienia w konkursie otrzymali: Bożena Gros z Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Paulina Kozioł z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, Szymon Zosgórnik z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, Krystyna Bialik z Centrum Kształcenia Ustawicznego, Aleksandra Piotrowska z Gimnazjum nr 7, Paulina Giertyczka z Gimnazjum nr 2. Ortograficzni mistrzowie nagrody w postaci statuetek otrzymają 18 marca w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark podczas zamknięcia IX Bytomskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.