Nawigacja

Odlecieli do Katowic

W tym roku Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów i Festiwal Dziwnie Fajnie odbędzie się w Katowicach. Najbardziej (według oceny niektórych) zwariowana impreza w Polsce odbędzie się 4-6 czerwca. Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów, który towarzyszy festiwalowi Dziwnie Fajnie wymyślił dla Bytomia znany stand-uper i były członek kabaretu Łowcy.B – bytomianin Mariusz Kałamaga.

Niestety w tym roku okazało się, że przyciągająca co roku do Bytomia tłumy impreza nie będzie dofinansowana. Władzom bytomskim nie spodobał się dowcip Kałamagi. Ten żartował z Bytomia „od zawsze” i był zaskoczony, że może to mieć jakikolwiek wpływ na organizację festiwalu, który dla Bytomia powinien być jednym z kulturalnych priorytetów. Satyryk podnosił nieadekwatny wkład miasta w organizację imprezy w stosunku do efektów, jakie przynosi ona przy kreowaniu pozytywnego wizerunku Bytomia. Kilkudziesięciu artystów, dziennikarzy i publicystów z całej Polski zaprotestowało przeciw marginalizowaniu kultury w Bytomiu i stanęło w jej obronie. Nie zgadzamy się na marginalizowanie i likwidację kluczowych z punktu widzenia rozwoju społecznego Miasta wydarzeń. Nie zgadzamy się na zaprzestanie finansowania najważniejszych wydarzeń kulturalnych, od lat odbywających się w Bytomiu i stanowiących bezcenną wizytówkę Miasta w kraju i za granicą – napisali w liście wystosowanym przez dyrektorzy teatrów, reżyserzy, pisarze, aktorzy do prezydenta Bartyli. List podpisali m.in. dyrektor artystyczny TR Warszawa Grzegorz Jarzyna, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie Paweł Łysak, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia” Bartosz Szydłowski czy teatrolożka prof. Krystyna Duniec.

Kiedy o decyzji bytomskich władz stało się głośno, do organizatorów festiwalu zgłosiły się z propozycją przeniesienia do nich wydarzenia niemal wszystkie miasta ze Śląska i Zagłębia, a nawet Słupsk. Mariusz Kałamaga podkreślał wówczas, że idea powstania festiwalu od początku była dedykowana Bytomiowi – pokolorować to miasto, przez wielu uważane za szare i brzydkie – takie założenie przedstawił inicjator cyklicznego wydarzenia. Ostatecznie zdecydowano się zorganizować je w tym roku w stolicy województwa.

Wydarzenie promuje wartości proekologiczne, bawią się na nim ludzie w każdym wieku, osoby pełnosprawne, jak i niepełnosprawne, połączone jest ze zbiórką krwi oraz poszukiwaniem potencjalnych dawców szpiku. W jego trakcie odbywa się imponujący kolorowy przemarsz superbohaterów przez centrum miasta, bogaty Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów z warsztatami proekologicznymi oraz koncerty. Zlot jednoczy pod wspólnym szyldem ludzi, instytucje, fundacje, stowarzyszenia oraz przedsiębiorców i nie tylko.

fot. bytomski.pl