Nawigacja

Ocalony kościół

Kościół ewangelicki z Bytomia-Bobrka, który ucierpiał w pożarze w 2014 r., zrekonstruowano w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Otwarcie świątyni wpisało się w trwające w tym roku obchody jubileuszu 500-lecia reformacji.

85 lat temu podjęto decyzję o budowie w Bytomiu obiektu z wykorzystaniem nowatorskiej konstrukcji szkieletowej i wzniesienie go z przygotowanych wcześniej w fabryce części składowych. Elementy konstrukcyjne – w tym przypominające bumerangi masywne dźwigary z drewna klejonego – zamówiono i wykonano w górnołużyckim zakładzie Christoph & Unmack AG z Niesky. Przed wojną był to wiodący producent drewnianych domów, który miał na koncie m.in. realizację letniego domu Alberta Einsteina w Poczdamie. Na Górny Śląsk trafiły trzy obiekty firmy: obserwatorium geofizyczne w Raciborzu oraz dwa kościoły ewangelickie w Bobrku oraz w Zabrzu-Mikulczycach.

Kościółek z Bobrka z biegiem lat popadał w ruinę. Złomiarze rozkradli pręty zbrojeniowe z fundamentów, zapadała się część dachu. W celu uratowania kościoła przed kilkoma laty pojawił się pomysł przeniesienia go do chorzowskiego skansenu. W tym okresie przeniesiono do muzeum i zabezpieczono większość oryginalnego wyposażenia świątyni. Żyrandole, ołtarz, chrzcielnicę, ławki czy ambonę poddano pracom konserwatorskim. W lipcu 2014 roku wybuchł pożar, który zniszczył elewację frontową i wieżę kościoła. Obiekt został podpalony przez 10 i 13-letniego chłopców, którzy bawili się zapałkami. Jeszcze w tym samym roku uratowane z pożaru m.in. elementy konstrukcyjne oraz okna przewieziono i zmagazynowano w skansenie.

Prace nad rekonstrukcją kościoła rozpoczęto w 2016 r. Odtworzono tapetę, napis nad prezbiterium oraz 100 krzeseł według oryginalnego wzoru. Wchodząc do kościoła, warto zwrócić uwagę na krzyż ze śladami nadpalenia znajdujący na elewacji zewnętrznej, który przetrwał pożar w 2014 roku.

Kościół został bardzo wiernie zrekonstruowany, odzyskano skromne piękno jego wnętrza. Obiekt ma ciekawą konstrukcję. Opiera się na dwóch dźwigarach. Rekonstruktorzy odtworzyli też naścienną instalację elektryczną. W kościele są oryginalne krzesła. Prace związane z rekonstrukcją kościoła kosztowały skansen 1,7 mln zł.

Zgodnie z planami Górnośląskiego Parku Etnograficznego oraz kościoła ewangelickiego augsburskiego, prócz pełnienia funkcji muzealnej, kościół z Bytomia-Bobrka będzie służył społeczności ewangelickiej regionu.