Nawigacja

Nic się nie stało?

3 grudnia odbyło się referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta Damiana Bartyli. Do udziału w referendum uprawnionych było 123 890 bytomian. Żeby wynik referendum był ważny, swój głos do urny musiało wrzucić co najmniej 26 177 z tych osób. Ostatecznie w referendum wzięło udział 19 887 mieszkańców czyli 16,05% uprawnionych. Za odwołaniem głosowało 18 460 bytomian. Przeciwnych było 1 191. Oddano 19 651 głosów ważnych i 235 nieważnych.

Jak odebrali taki wynik sami mieszkańcy?

Referendum nieudane dla tych, którzy oczekiwali koniecznej zmiany – czyli m.in. dla mnie i mojej rodziny. Mieszkam w Bytomiu od urodzenia i uważam, że Bartyla jest zdecydowanie najgorszym prezydentem miasta w jego historii.

Część z tych 17 300 głosów za odwołaniem to pewnie akt desperacji przed nieuchronnym. Pamiętam, jak w 2012 roku, w czasie kampanii wyborczej, młodzież  na Wallu puszczała Gintrowskiego: “A my nie chcemy uciekać stąd”. Sądzę, że dla nich i dla wielu innych z głosujących za odwołaniem Damiana B. czas do decyzji o opuszczeniu tonącego okrętu wybił. To już jest koniec.

Takie opinie można było przeczytać w internecie. Jednak wynik referendum to nie tylko umożliwienie Bartyli dalszego sprawowania władzy w Bytomiu. Nie można slangiem piłkarskim powiedzieć, że nic się nie stało. O komentarz poprosiliśmy też dra Tomasza Słupika
z Uniwersytetu Śląskiego.

Referendum w sprawie odwołania prezydenta Bytomia Damiana Bartyli okazało
się nieskuteczne i pozostaje on na stanowisku. Jednak wyborcy pokazali mu
żółtą kartkę wyrażając swoje niezadowolenie z jego rządów w Bytomiu. Wiele
wskazuje na to, że za niecały już rok podczas wyborów samorządowych pokażą
mu czerwoną kartkę, która wyeliminuje go z politycznej gry.

Innymi słowy poziom rozczarowania rządami Damiana Bartyli w Bytomiu jest tak wysoki, iż w przyszłorocznych wyborach na prezydenta tego miasta jego szanse na reelekcje są bliskie zeru.

 

fot. bytomski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *