Nawigacja

Naukowa zabawa

W naszym mieście powstały: sala integracji sensorycznej oraz sala doświadczania świata. Profesjonalne gabinety w Zespole Szkół nr 1 przy ulicy Arki Bożka 21 utworzono z myślą o potrzebach nie tylko uczniów niepełnosprawnych, dotkniętych autyzmem, niedosłuchem czy zaburzeniami ruchowymi, którym terapia sensoryczna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Ten rodzaj terapii zwany jest naukową zabawą. Przez zabawę, która jest nie tylko przyjemna, ale i ciekawa, następuje integracja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala na lepszą organizację działań. Podczas zajęć dziecko jeździ na deskorolce, huśta się w hamaku, toczy w beczce czy też balansuje na pochylni. Jest tu i ścianka wspinaczkowa, i tor świetlno – dźwiękowy, która robi furorę wśród rehabilitowanych dzieci.

Z sal korzystać będą mogli nie tylko uczniowie Zespołu Szkół nr 1, mający orzeczenie o niepełnosprawności z zaleceniem prowadzenia rehabilitacji metodę integracji sensorycznej, ale również uczniowie innych bytomskich szkół.

fot.: www.zso1.bytom.pl