Nawigacja

Nasze wybory

Za nami wybory samorządowe. Największą radość sprawili sami bytomianie, licznie uczestnicząc w tym święcie demokracji. W wyborach wzięła udział rekordowa liczba wyborców, to jest czyli 40,23 proc.

Nie wybraliśmy prezydenta, będzie niezbędna druga tura wyborów, w której zmierzą się kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę głosów, czyli
Mariusz Wołosz: 16 059 głosów (30.27%) i Damian Bartyla: 12 182 głosów (22.97%).
Pozostali kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów:
3. Mariusz Janas: 10 479 głosów (19.75%)
4. Marek Michałowski: 5 574 głosów (10.51%)
5. Andrzej Panek: 4 015 głosów (7.57%)
6. Andrzej Wężyk: 3 513 głosów (6.62%)
7. Jan Kazimierz Czubak: 1 223 głosów (2.31%)

Została także wyłoniona nowa Rada Miejska, w której znaleźli się przedstawiciele następujących komitetów wyborczych: Koalicji Obywatelskiej (9 mandatów), Prawa i Sprawiedliwości (7 mandatów), BIS i Damian Bartyla (6 mandatów),  Andrzeja Panka (2 mandaty) i Stowarzyszenia „Wspólny Bytom” (1 mandat).
Radnymi zostali wybrani (w kolejności alfabetycznej): Maciej Bartków, Michał Bieda, Jacek Brzezinka, Piotr Bula, Mariusz Janas, Krzysztof Gawenda, Michał Glatte, Krzysztof Gajowiak, Andrzej Kędzierski, Tomasz Kupijaj, Michał Lewicki, Michał Misiaszek, Michał Napierała, Grzegorz Nowak, Iwona Pakosz, Piotr Patoń, Aleksandra Prajs, Alfred Pyrk, Robert Rabus, Michał Staniszewski, Joanna Stępień, Tomasz Wac, Andrzej Wężyk, Marek Wilk, Mariusz Wołosz.

II tura wyborów odbędzie się 4 listopada.

 

Komentarz dra Tomasza Słupika z Uniwersytetu Śląskiego:

W Bytomiu w II turze zmierzą się Mariusz Wołosz i Damian Bartyla. Wynik ten nie jest zaskoczeniem. Uważam, że wejście do drugiej tury urzędującego prezydenta jest niespodzianką. Mogło się bowiem zdarzyć, że Damian Bartyla mógł się w II turze wyborów w ogóle nie znaleźć. W związku z powyższym kluczowe staje się pytanie: kto wygra wybory? Moim zdaniem faworytem jest Mariusz Wołosz. Damian Bartyla, szczególnie w mijającej kadencji, rozczarował wyborców brakiem skuteczności i nieudolnością. W stylu rządzenia zabrakło oryginalnego pomysłu na miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *