Nawigacja

Nasza duma

24 listopada otwarto wyczekiwane Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. To jedyny tak nowoczesny ośrodek w aglomeracji śląskiej, który oferuje świadczenia na poziomie III stopnia referencyjności opieki położniczej i neonatologicznej. Oznacza to, że w tym miejscu pomoc uzyskają nawet kobiety o wysokim zagrożeniu ciąży, jej patologicznym przebiegu, gdzie jest bardzo wysokie ryzyko urodzenie wcześniaka przed  31. tygodniem ciąży itp.

Ewenementem również jest kompleksowość usług, które obejmują zarówno kobietę, jak i noworodka. Dotychczasowe doświadczenia, wynikające z działalności oddziału, wskazują na rosnące potrzeby względem wysokospecjalistycznej opieki położniczej i neonatologicznej. Obecnie 70% porodów, jakie odbywają się w klinice, to porody ciąż wysokiego ryzyka. Odsetek cięć cesarskich wynosi ok. 54%, co związane jest z wysoką liczbą ciąż i porodów patologicznych. Zespół specjalistów zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wrodzonych wad rozwojowych u nienarodzonych jeszcze dzieci, opieką nad noworodkiem i jego matką, a także leczeniem chorób nowotworowych u kobiet.

11 lat temu prof. dr hab. n. med. Anita Olejek, wraz z prof. drem hab. n. med. Januszem Bohosiewiczem (chirurgiem dziecięcym) i zespołem lekarzy Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej wykonała pierwszą w Polsce operację na płodzie w łonie matki, polegającą na usunięciu przepukliny oponowo-rdzeniowej u jeszcze nienarodzonego dziecka. Do dziś jest to jedyny ośrodek w Polsce i jeden z trzech w Europie, w którym wykonywane są operacje wewnątrzmaciczne u dzieci z rozszczepem kręgosłupa, dające im szansę na normalne życie. W Bytomiu wykonano już 90 tego typu operacji. Dzieci, u których nie została one wykonane przed narodzeniem, rodzą się
z wodogłowiem i innymi licznymi problemami zdrowotnymi, dlatego też dostępność, promocja, a obecnie także komfortowe warunki lokalowe mają ogromne znaczenie dla rodziców, dowiadujących się o wadzie rozwojowej dziecka, a także przyszłości ich maleństwa.

Również dr n. med. Helena Sławska, Ordynator Oddziału Noworodków (blok 5) stworzyła wyjątkowy zespół specjalistów, którzy otaczają opieką najbardziej chore noworodki i wcześniaki. Najmniejsze wcześniaki przebywają w szpitalu nawet dwa, trzy miesiące, te urodzone w 36. tygodniu zazwyczaj około tygodnia. Tego rodzaju opieka, poza wiedzą merytoryczną, wymaga od całego zespołu niesamowitych pokładów empatii zarówno w stosunku do bezbronnego noworodka, jak i jego rodziców, przechodzących ciężkie chwile stanu niepewności związanego z losami przedwcześnie narodzonego dziecka. W Polsce każdego roku rodzi się 28 tys. wcześniaków.

Obecnie poza gronem wybitnych specjalistów szpital dysponuje także odpowiednio wyposażoną bazą lokalową. Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu powstało w miejscu starego bloku
5A oraz zostało połączone łącznikiem z blokami 5 i 6. Zajmuje pięć kondygnacji, sale porodowe, cięć
i operacyjne. Na bloku porodowym powstało pięć sal porodowych, w budynku znajduje się także sala cięć, dwie sale przedporodowe i szpitalna izba przyjęć z dobudowanym podjazdem dla karetek. Do tego trzy sale operacyjne wykonane zostały w technologii szkła. Do dyspozycji pacjentek przekazano 12 sal dwuosobowych i 1 sala jednoosobowa z wydzielonymi łazienkami. Wszystkie pokoje są kolorowe
i zaprojektowane w taki sposób, aby kojarzyły się z domowym wnętrzem. Posiadają specjalne stanowisko do pielęgnacji noworodka i nowoczesne łóżeczko jezdne, aby noworodek mógł przebywać z mamą. Zaznaczyć należy, iż zarówno łóżka, meble, jak i sprzęty medyczne, są nowe. W celu stworzenia jak najlepszych warunków porodówka została wyposażona w fotele z masażem łagodzącym ból porodowy. Ważne jest również zapewnienie intymności, stąd też wszystkie sale porodowe i poporodowe posiadają odrębny trakt dla osób towarzyszących. Natomiast piętro, na którym mieści się Oddział Noworodków zostało upiększone przez bytomskiego malarza Macieja Kota, który na ścianach odtworzył sad owocowy. O estetykę zadbano również na trzech salach operacyjnych, które wyróżniają się kolorem oraz motywem kwiatowym. Sale czyszczone są za pomocą specjalnego systemu – są dezynfekowane za pomocą gazów w celu stworzenia warunków jak najbardziej sterylnych i bezpiecznych. Innowacyjne są również podłogi, które wykonane są  z antystatycznej żywicy. Całość robi ogromne wrażenie i spełnia najwyższe standardy zachodnioeuropejskie.
Koszt całkowity inwestycji to ok. 23 mln zł.

dsc01340mdsc01292mimg_4656mimg_2369mimg_2374mdsc01783mdsc01773msala-operacyjna-zielona