Nawigacja

Nasz dług

Specjalistyczne pismo „Wspólnota” stworzyło ranking zdolności kredytowej polskich samorządów w latach 2014 – 2016. W swojej kategorii Bytom znalazł się na przedostatnim miejscu. Także w innych kategoriach jest mało jednostek samorządu terytorialnego z tak niewielką zdolnością kredytową.


Opozycja od dawna zarzuca prezydentowi Damianowi Bartyli zwiększanie zadłużenia miasta. Był to jeden z głównych argumentów, za pomocą których starano się przekonać bytomian do udziału w niedawnym referendum.

Jak informuje bytomski.pl na 48 badanych miast na prawach powiatu Bytom znalazł się na 47. miejscu. Wskaźnik zdolności kredytowej naszego miasta wyniósł zaledwie 3,46 – to procent dochodów 2017, jakiego nie mogą przekroczyć planowane spłaty rat kredytów i pożyczek wraz z odsetkami. Dla porównania drugie w zestawieniu Gliwice posiadają wskaźnik na poziomie 18,60, a Piekary Śląskie zajęły wysokie, 5. miejsce z wynikiem 13,72, natomiast Sosnowiec z 30. lokaty w latach 2012-2014 wskoczył aż na 16. miejsce.

W trakcie kadencji prezydenta Koja, pomimo zaciągnięcia koniecznych na inwestycje kredytów, w tym samym rankingu pięliśmy się powolutku do góry rankingu, zaczynając z 47. miejsca, kończąc na 41. Teraz wróciliśmy znowu na 47. miejsce…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *