Nawigacja

Nanowystawa

Wielu osobom nanotechnologia kojarzy się z odległą przyszłością, nad której kształtem pracują obecnie naukowcy. Nic bardziej mylnego! Prawdą jest, że w przyszłości ta dziedzina wiedzy będzie tak powszechna i naturalna jak możliwość korzystania z prądu czy telefonów komórkowych, jednak już dzisiaj obecna jest w naszym życiu.

Na co dzień chcemy mieć do czynienia z przedmiotami, które zapewnią nam bezpieczeństwo i komfort: sterylne i samoodkażające się ubrania lekarzy, odporne na działanie ognia i rozdarcia kombinezony strażaków, materiały i lakiery zabezpieczające nasze samochody przed uszkodzeniem, kuloodporne drzwi, ciepłe i jednocześnie przewiewne stroje dla sportowców czy leki niszczące źródło choroby niewywołujące skutków ubocznych – to tylko nieliczne przykłady zastosowania nanotechnologii.

„Witamy w nanoświecie” to wystawa niezwykła. Po pierwsze, przybliża nam zagadnienia związane z nanotechnologiami i odkrywa przed nami świat atomów i cząsteczek. Po drugie, wiedzę o nowych technologiach i badaniach naukowych możemy zdobyć dzięki zabawie na interaktywnych stanowiskach wykonanych przez młodzież uczestniczącą w międzynarodowym programie Irresistible. Wystawa zachęca do zrozumienia roli nauki we współczesnym życiu, promuje odpowiedzialne badania naukowe i pozwala pojąć świat wokół nas.

W projekcie brała udział młodzież z całej Polski, a za kształcenie uczniów i organizację wystawy odpowiadały Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Wydział Chemii UJ. Na wystawie prezentowanych jest 46 eksponatów wybranych spośród 294 prac.

Wystawa dostępna jest w gmachu głównym Muzeum Górnośląskiego, przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 15 lutego do 26 kwietnia. Muzeum zaprasza również do udziału w Nanoniedzieli, 18 lutego od 14:00, na tę okoliczność przygotowało szereg niezwykłych atrakcji dla dzieci i dorosłych.