Nawigacja

Najlepsze dyplomy ostatniego dziesięciolecia

Natalia Rybka, bytomianka, absolwentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych została wybrana do grona najbardziej perspektywicznych artystów regionu. Jej prace zobaczyć będzie można podczas wystawy prezentującej twórczość śląskich malarzy i grafików wyróżnionych w dziesięcioletniej historii konkursu Najlepszy Dyplom – wspólnego projektu ASP i spółki BPSC SA. Wystawa rozpocznie się w katowickiej Galerii Rondo Sztuki 8 września i potrwa do końca miesiąca.


Obrazy z cyklu zatytułowanego „O dążeniu do doskonałości”, będącego pracą dyplomową Natalii Rybki podziwiać będzie można na wystawie BŁYSK w towarzystwie prac ponad 30 młodych artystów i profesorów katowickiej ASP.

Wydarzenie zorganizowano z okazji zainicjowanego 10 lat temu projektu, którego celem jest wspieranie młodych twórców w najtrudniejszym dla wielu z nich momencie – u progu kariery. W ramach programu co roku najlepsi absolwenci uczelni otrzymują nagrody finansowe, które mają ułatwić im start – wynająć pracownię, kupić potrzebne materiały, oprogramowanie.
Natalia Rybka właśnie zaczyna swoją drogę zawodową. Wydział Artystyczny katowickiej ASP młoda malarka ukończyła w czerwcu. Już teraz może jednak pochwalić się pierwszymi sukcesami. Artystka została wyróżniona nie tylko w konkursie na najlepszy dyplom katowickiej ASP i BPSC. Jej prace reprezentowały śląską uczelnię również na mającej konkursowy charakter ogólnopolskiej wystawie najlepszych dyplomów. W ubiegłym roku była finalistką konkursu Artystyczna Podróż Hestii i Studencki Obraz Roku. W najbliższym czasie nie zamierza zwalniać tempa:
Na rynku sztuki funkcjonuje obecnie bardzo wielu niesamowicie zdolnych ludzi, z którymi przyjdzie mi konkurować, ale też nasz język wypowiedzi jest tak różnorodny, że możemy tworzyć obok siebie i razem się wystawiać – zauważa Natalia Rybka – Jestem zdeterminowana, aby nadal się rozwijać, jeszcze więcej pracować, brać udział w kolejnych konkursach i wystawach. Otrzymana przeze mnie w czerwcu nagroda BPSC jest niewątpliwie motywującym wyróżnieniem, ponieważ daje poczucie, że nasza praca ma sens i warto poszerzać jej granice. Przeznaczę ją na materiały malarskie, udział w konkursach i część rachunków – dodaje Rybka.
Wystawa BŁYSK będzie okazją do poznania nowych postaw i tendencji w młodej śląskiej sztuce. Zobaczymy na niej pełne spektrum wypowiedzi: od klasycznych mediów, takich jak malarstwo, czy grafika artystyczna, po działania interdyscyplinarne i intermedialne.
W wystawie udział wezmą absolwenci oraz wykładowcy ASP: Lena Achtelik, Małgorzata Bednarczuk, Alicja Boncel, Katarzyna Budka, Marta Czarnecka, Bartłomiej Dudek, Szymon Durek, Jan Dybała, Agnieszka Florczyk, Justyna Jędrzejowska, Katarzyna Kania, Malwina Kidala, Szymon Kobylarz, Jakub Kowalczyk, Barbara Kubska, Małgorzata Kulik, Artur Masternak, Ewa Mrowiec-Łysy, Monika Mysiak, Kajetan Pasztuła, Szymon Prandzioch, Anna Rank, Dobrosława Rurańska, Natalia Rybka, Szymon Szewczyk, Hanna Sitarz, Bianka Szlachta, Ewa Toczkowska, Sylwia Woźniczka, Joanna Zdzienicka, Erwina Ziomkowska oraz Kazimierz Cieślik, Tomasz Struk i Ireneusz Walczak.
Wernisaż ekspozycji w Rondzie Sztuki odbędzie się 8 września o 17:00.