Nawigacja

Muzeum Atrakcyjne

Muzeum Górnośląskie tej jesieni koniecznie trzeba odwiedzić – będzie mnóstwo atrakcji. Od września Muzeum Górnośląskie będzie otwarte dłużej.

Wystawy, dostępne do tej pory przez 35 godzin w tygodniu, będzie można zwiedzać o 5 godzin dłużej: we wtorki i w piątki w godzinach: 9.00–15.00, we środy i w czwartki w godzinach: 10.00–18.00, w soboty i niedziele od 12.00 do 18.00.

A warto się tam wybrać, ponieważ wrześniowy program Muzeum Górnośląskiego obfituje w wyjątkowe wydarzenia – to m. in. dwie nowe wystawy i prezentacja obrazu Romana Kochanowskiego „Portret chłopki”, który niedawno trafił do kolekcji muzeum.

14 września odbędzie się wernisaż wystawy „Wystarczy światło i czerń. Leon Wyczółkowski” prezentującej po raz pierwszy w tak szerokim zakresie rysunki i grafiki artysty ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego. Premierę mieć będzie także ekspozycja „Dar Samuela Hirscha”. Zobaczymy na niej niezwykle cenną pamiątkę po społeczności żydowskiej Bytomia.

Promocja najnowszego wydawnictwa, koncert kameralny Schubertiada, spotkania odbywające się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i oprowadzania kuratorskie – to także plany na znakomicie zapowiadający się wrzesień. Towarzyszą im liczne działania edukacyjne, w tym nowy cykl rodzinnych warsztatów „Rodzic i ja” i kolejna odsłona wystawy-zagadki „Pięciopak kultury”. Dla pięciu pierwszych osób, które odgadną, jakie hasło łączy przedstawione na niej obiekty, przygotowano nagrody.

Licznym wydarzeniom towarzyszy akcja przyjmowania darów dla muzeum. W piątek, 9 września w godzinach: 9:00–15:00, w trakcie II Światowego Zjazdu Bytomian, pracownicy Muzeum Górnośląskiego będą przyjmować pamiątki związane z historią Bytomia i życiem ludności na Górnym Śląsku.

Jesień to czas kolejnych wystaw. W przygotowaniu są: „Mój dziki hajmat” – wystawa fotografii przyrodniczej Łukasza Koby, „Wszystko jest liczbą” – interaktywna wystawa o fascynującym świecie liczb i geometrii, ekspozycja „Kresowe miasta i miasteczka. Fotografie Józefa Dańdy”, a także wystawa obrazów i rysunków Aldony Mickiewicz.