Nawigacja

Moś niedoceniona na Eurowizji

Bytomianka Kasia Moś zajęła dopiero 22. miejsce w konkursie finałowym Eurowizji, który odbył się w Kijowie. Niby nic dziwnego. W końcu nasi reprezentanci przyzwyczaili nas do miejsc na końcu stawki. Oczywiście były „niechlubne” wyjątki – choćby Edyta Górniak czy Ich Troje. Tym razem jednak piosenka i piosenkarka nie zasługują na tak niską pozycję. Bo głos Kasia Moś ma jak dzwon, a piosenkę „Flashlight” zaśpiewała brawurowo i niezrozumiałe wydaje się być głosowanie jurorów i widzów w wielu europejskich krajach.

Niektórzy zastanawiali się, czy może należy wysyłać na konkursy Eurowizji piosenki disco polo i byłoby lepiej? Paweł Kukiz tak powiedział o tej ocenie: Gdyby Kasia Moś tuż przed Eurowizją np. wyszła za mąż za uchodźcę z ISIS albo zapuściła brodę, czy przynajmniej publicznie, ze sceny, zelżyła jakiegoś świętego katolickiego lub oskarżyła Polskę o obozy koncentracyjne i nazizm, to mielibyśmy szansę na podium…

Katarzyna Moś jest córką Marka Mosia, założyciela, dyrygenta i dyrektora orkiestry Aukso. Ukończyła szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie wiolonczeli i fortepianu. Jest także absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W 2012 roku wzięła udział w przesłuchaniach do trzeciej edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka”. Podczas rundy eliminacyjnej zaśpiewała piosenkę z repertuaru Arethy Franklin i zakwalifikowała się do półfinału. W pierwszym półfinale programu zaprezentowała swoją wersję utworu „Czerwony jak cegła” zespołu Dżem i awansowała do finału, w którym zajęła ostatecznie trzecie miejsce.

W lutym tego roku wydała singel „Flashlight”, który zapowiada jej drugi album studyjny. Z utworem zakwalifikowała się do polskich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji i wystąpiła jako szósta w kolejności w finale krajowych eliminacji, które ostatecznie wygrała po zdobyciu 19 punktów. W półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji zajęła 9. miejsce z 119 punktami, natomiast w finale uplasowała się na 22. pozycji, zdobywając 64 punkty. Konkurs wygrał reprezentant Portugalii Salvador Sobral. Drugie miejsce zajął siedemnastoletni Kristian Kostow z Bułgarii. Zwycięzca w konkursie finałowym wykonał balladę jazzową pod tytułem „Amar Pelos Dois” czyli „Dla nas obojga”.

„Flashlight” jest balladą o miłości. Kasia Moś w jednym z wywiadów powiedziała, że swój utwór dedykuje wszystkim uchodźcom. Udział w tej wyjątkowej europejskiej imprezie muzycznej to dla bytomianki doświadczenie, które na pewno zaowocuje rozwojem kariery.