Nawigacja

Moś niedoceniona na Eurowizji

Bytomianka Kasia Moś zajęła dopiero 22. miejsce w konkursie finałowym Eurowizji, który odbył się w Kijowie. Niby nic dziwnego. W końcu nasi reprezentanci przyzwyczaili nas do miejsc na końcu stawki. Oczywiście były „niechlubne” wyjątki – choćby Edyta Górniak czy Ich Troje. Tym razem jednak piosenka i piosenkarka nie zasługują na tak niską pozycję. Bo głos Kasia Moś ma jak dzwon, a piosenkę „Flashlight” zaśpiewała brawurowo i niezrozumiałe wydaje się być głosowanie jurorów i widzów w wielu europejskich krajach.

Niektórzy zastanawiali się, czy może należy wysyłać na konkursy Eurowizji piosenki disco polo i byłoby lepiej? Paweł Kukiz tak powiedział o tej ocenie: Gdyby Kasia Moś tuż przed Eurowizją np. wyszła za mąż za uchodźcę z ISIS albo zapuściła brodę, czy przynajmniej publicznie, ze sceny, zelżyła jakiegoś świętego katolickiego lub oskarżyła Polskę o obozy koncentracyjne i nazizm, to mielibyśmy szansę na podium…

Katarzyna Moś jest córką Marka Mosia, założyciela, dyrygenta i dyrektora orkiestry Aukso. Ukończyła szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie wiolonczeli i fortepianu. Jest także absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W 2012 roku wzięła udział w przesłuchaniach do trzeciej edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka”. Podczas rundy eliminacyjnej zaśpiewała piosenkę z repertuaru Arethy Franklin i zakwalifikowała się do półfinału. W pierwszym półfinale programu zaprezentowała swoją wersję utworu „Czerwony jak cegła” zespołu Dżem i awansowała do finału, w którym zajęła ostatecznie trzecie miejsce.

W lutym tego roku wydała singel „Flashlight”, który zapowiada jej drugi album studyjny. Z utworem zakwalifikowała się do polskich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji i wystąpiła jako szósta w kolejności w finale krajowych eliminacji, które ostatecznie wygrała po zdobyciu 19 punktów. W półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji zajęła 9. miejsce z 119 punktami, natomiast w finale uplasowała się na 22. pozycji, zdobywając 64 punkty. Konkurs wygrał reprezentant Portugalii Salvador Sobral. Drugie miejsce zajął siedemnastoletni Kristian Kostow z Bułgarii. Zwycięzca w konkursie finałowym wykonał balladę jazzową pod tytułem „Amar Pelos Dois” czyli „Dla nas obojga”.

„Flashlight” jest balladą o miłości. Kasia Moś w jednym z wywiadów powiedziała, że swój utwór dedykuje wszystkim uchodźcom. Udział w tej wyjątkowej europejskiej imprezie muzycznej to dla bytomianki doświadczenie, które na pewno zaowocuje rozwojem kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *