Nawigacja

Mój dziki hajmat

Śląsk postrzegany jest niejednokrotnie jako „przyrodnicza pustynia, gdzie króluje industrialna rzeczywistość i betonowa szarzyzna…”. Od dziesięcioleci utrwalane wizje kłębiących się nad Śląskiem dymów i rosnących hałd odpadów pokopalnianych skutecznie zniechęcają do ekspedycji krajoznawczych na jego terenie. Wystawa fotografii Łukasza Koby „Mój dziki hajmat”, na którą zaprasza Muzeum Górnośląskie, przeciwstawia się takiemu wyobrażeniu i zwraca uwagę na urokliwość Piekar Śląskich i ich okolic.

Myślenie o regionie jako o zdegradowanej, przemysłowej aglomeracji dotyczy nie tylko osób spoza Śląska, ale i jego mieszkańców, którzy przywykli do owego stereotypu i boją się bądź nie chcą mu się przeciwstawić. Tymczasem śląska ziemia zasługuje na to, by zmienić krzywdzącą perspektywę jej postrzegania. Pomaga w tym wystawa „Mój dziki hajmat”, ukazująca bogactwo górnośląskiej przyrody, która jest tuż za progiem naszych domów. Wystarczy odrobina wysiłku i wrażliwości, aby dostrzec jej niepowtarzalne piękno.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu od wielu już lat promuje przyrodę naszej małej ojczyzny, widzianą z perspektywy wybitnych fotografików, a zarazem miłośników regionu. Zdjęcie to nie tylko efektowny obraz dokumentujący niezwykłe czy też unikatowe zjawiska występujące w przyrodzie, to również ważny oręż w walce o jej ochronę i zachowanie dla kolejnych pokoleń. Wielu fotografików przyrody aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach związanych z ochroną najcenniejszych obiektów natury województwa śląskiego. Często jedno zdjęcie jest tak pełne emocji i treści, że zastępuje wielostronicowe opisy i dokumentacje.

Nie inaczej jest w przypadku zdjęć Łukasza Koby, który z aparatem w ręku spenetrował okolice Piekar Śląskich i przedstawił ich urodę oraz dzikość. Jego fotografie znalazły się w albumie fotografii przyrodniczej „Dziki Hajmat” wydanej w styczniu przez Urząd Miasta Piekary Śląskie. Teraz będzie można je zobaczyć w Muzeum Górnośląskim.

Wernisaż: 12 października 2016 (środa), 18:00
Czas trwania wystawy: 12 października–31 grudnia
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2

moj-dziki-hajmat_01moj-dziki-hajmat_02