Nawigacja

Maraton Pisania Listów Amnesty International

Bytomianie mają niepowtarzalną możliwość pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów Amnesty International organizowany w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia.

Edward Snowden, zagrożony więzieniem z powodu ujawnienia informacji o tym, jak rządy gromadziły nasze dane osobowe, Annie Alfred z Malawi, ścigana z powodu albinizmu (bielactwa), Bajram i Gijas z Azerbejdżanu, torturowani i więzieni z powodu graffiti, to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

Maraton odbywa się co roku na początku grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku odbędzie się już po raz szesnasty – w Bytomiu będziemy pisać listy 9 grudnia od 8:00 do 18:00 w czytelni szkolnej. W programie przewidziana jest projekcja filmu „Drużyna E” w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs.

Taką akcję organizuję po raz pierwszy. Zainspirował mnie telefon od Amnesty International, który otrzymałam parę tygodni po internetowym podpisaniu petycji w obronie praw kobiety, która została niesłusznie oskarżona i ukarana długoletnim pobytem w więzieniu. Moja pomoc, chwila, w której podpisałam się pod petycją zmieniła życie tej kobiety. Zachwyciła mnie prostota, z jaką możemy zmienić złe prawo na świecie i pomóc osobom, których prawa zostały złamane. Napisanie listu, zaadresowanie i naklejenie znaczka to łącznie sześć minut. W ciągu sześciu minut możemy wpłynąć na losy innych ludzi, przywrócić im wiarę, nadzieję, a czasem wolność. Nasze listy mają znaczenie. Może się wydawać, że jest to syzyfowa praca, jednak w obliczu zła, które atakuje nas dziś z każdej strony – list, pojedyncza koperta, znaczek i podpis to już ogromnie wiele. Efekty są widoczne niemalże natychmiast. Już po paru tygodniach. – mówi Magdalena Furmaniuk, koordynatorka bytomskiej akcji.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 500 miejsc w całej Polsce i w około 200 krajach na całym świecie.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W lutym tego roku, w dniu swoich 69. urodzin, Albert Woodfox wyszedł na wolność. Spędził ponad 40 lat w izolatce. Ponadto w lipcu wolność odzyskała Yecenia Armenta. Kobieta została aresztowana przez policję śledczą w stanie Sinaloa 10 lipca 2012 roku. Była bita, duszona i zgwałcona podczas piętnastogodzinnych tortur, aż zmuszono ją do „przyznania się” do udziału w zabójstwie męża. Dobre wiadomości nadeszły z Burkina Faso. Tamtejszy rząd potwierdził, że otrzymał wiele listów, e-maili i innej korespondencji z całego świata, w których zawarte były żądania położenia kresu wczesnym i przymusowym małżeństwom. Trwają tam już prace nad przeglądem kodeksu osobistego i rodzinnego, planowane jest podniesienie do 18 lat wieku, w którym prawnie dozwolone jest zawieranie małżeństw.

W 2015 roku w 675 miejscach w całej Polsce napisano 270 235 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. W czasie maratonu zazwyczaj pisze się listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa jako ludzi zostały złamane.

Szczegółowy opis sylwetek tych, w sprawie których będą pisane tegoroczne listy, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl. Opisy te będą również dostępne dla wszystkich uczestników Maratonu Pisania Listów w miejscach, w których się on odbędzie.

Jak napisać list? Na początku warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Dobrze jest również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, wspiera nas ponad 7 mln osób na całym świecie. Prowadzimy kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Naszą wizją jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.