Nawigacja

Mamy nową ciepłownię

Fortum zakończyło wartą 50 milionów złotych budowę nowej ciepłowni w Bytomiu. Ekologiczne źródło ciepła o mocy 25 megawatów powstało zgodnie z harmonogramem i zapewni bytomianom bezpieczne dostawy ciepła sieciowego.

Nowa ciepłownia będzie spełniała rygorystyczne normy środowiskowe i została zaprojektowana tak, aby w przypadku dalszego zaostrzenia limitów emisyjnych w przyszłości, mogła zostać do nich dostosowana bez konieczności ingerencji w jej konstrukcję.

Zakład powstał na terenie istniejącej elektrociepłowni w Miechowicach. W pełni zautomatyzowana jednostka została wyposażona w nowoczesny kocioł wodno-rusztowy, komin o wysokości 60 metrów oraz ponadstumetrowy most nawęglania. Generalnym wykonawcą prac budowlanych była firma Erbud SA, która zrealizowała je zgodnie z przyjętym harmonogramem i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Powstanie nowej ciepłowni w Bytomiu jest elementem szerokiego planu inwestycyjnego Fortum dla śląskich miast, którego wartość do 2022 roku przekroczy miliard złotych. Nasze działania mają na celu zapewnienie mieszkańcom stałych i bezpiecznych dostaw ciepła w perspektywie długoterminowej. Kolejnym etapem procesu inwestycyjnego jest ukończenie budowy wielopaliwowej elektrociepłowni w Zabrzu i poprowadzenie dziesięciokilometrowej magistrali, która pozwoli na połączenie systemów ciepłowniczych obu miast – podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.
Firma rozpoczęła również budowę sieci, za łączną kwotę około 60 milionów złotych, która pozwoli na połączenie systemów ciepłowniczych Bytomia i Zabrza. Aby ograniczyć ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne, sieć zostanie poprowadzona pod ziemią, a część prac będzie wykonywana innowacyjną metodą tak zwanego mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. W ten sposób sieć zostanie poprowadzona między innymi pod rzeką Bytomką, torami kolejowymi i tramwajowymi, a także drogą krajową nr 88. Umowa na budowę instalacji została podpisana we wrześniu, a zakończenie projektu planowane jest na listopad 2018 roku, wraz z oddaniem nowej zabrzańskiej elektrociepłowni.

Do budowy nowego źródła ciepła wykorzystano:
1820 m2 betonu towarowego,
470 ton stali zbrojeniowej,
270 ton stali konstrukcyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *