Nawigacja

List prezydentów

Na dramatyczną sytuację Bytomia, a zwłaszcza na stan miejskich finansów, zareagowali byli prezydenci miasta. Wystosowali oni wspólny list, w którym zajęli stanowisko wobec kluczowych problemów Bytomia.

Warto przytoczyć jego obszerny fragment:

Szanowni Bytomianie!
My, byli prezydenci, kierujący bytomskim samorządem w latach 1990-2012, zdecydowaliśmy się na wspólne publiczne wystąpienie. Skłania nas do tego jedynie głęboka troska o dobro Bytomia i podobna ocena obecnej sytuacji.
Uważamy, że Bytom znajduje się w fatalnym, kryzysowym położeniu, a Ratusz utracił zdolność skutecznego zarządzania problemami miasta. Świadczą o tym wymowne przykłady:
1) decyzja większości Rady Miejskiej o wycofaniu poparcia dla prezydenta D. Bartyli – nieudzielenie mu absolutorium za 2016r., za niezgodną z prawem gospodarkę finansami miasta potwierdzoną przez nadzór (Wojewoda Śląski, Regionalna Izba Obrachunkowa),
2) ogromne zadłużenie miasta (ponad 450 milionów zł), które nadal dramatycznie wzrasta, gdyż Ratusz co roku powiększa dług o kilkadziesiąt milionów (np. w 2016 r. o 50 mln zł, a w 2017.r. o kolejne 75 mln)
3) doprowadzenie kasy miejskiej do bankructwa – brak już pieniędzy na pełne wypłaty dla urzędników i składki ZUS,
4) kryminogenny proceder zwożenia do Bytomia szkodliwych dla zdrowia odpadów,
5) doprowadzenie do stanu zapaści Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego (miejskiej spółki wodociągowej),
6) nieudolność w pozyskiwaniu dotacji pomocowych (m.in. 100 mln euro z funduszy Unii Europejskiej) dla ratowania infrastruktury miejskiej – utracone szanse, opóźnienia,
7) kompletny zastój w inwestycjach rozwojowych (m.in. trasa średnicowa średnicowa BeCeTka, centrum przesiadkowe, linia tramwajowa do Miechowic).

Pod listem podpisali się:
Janusz Paczocha, prezydent w latach 1990-1994
Józef Korpak, prezydent w latach 1994-1996
Marek Kińczyk, prezydent w latach 1996-1998
Piotr Koj, prezydent w latach 2006-2012

 

 

 

 

fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *