Nawigacja

Kultura dostępna

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, które w ubiegłym roku oddało do użytku dwie zmodernizowane wystawy oraz przytulny kącik z kawą „W fotelu”, w nowym roku zrobiło zaskakujący prezent odwiedzającym. Obniżce uległ bilet wstępu na wystawy czasowe w dniach od wtorku do piątku dla wszystkich tych, którzy zwiedzają indywidualnie (czyli nie w grupie). Wiadomość ta jest szczególnie elektryzująca w kontekście tego, że nagle wstęp na pięć aktualnie trwających ekspozycji kosztuje zaledwie 4 zł (w wariancie pełnego biletu) lub 2,50 zł (w przypadku biletu ulgowego).

Nie pozostaje nam nic innego, niż przedstawić pokrótce, co też można zobaczyć za 4 zł.

Witkacy, Bruno Schulz, Xawery Dunikowski, Jacek Malczewski, Zofia Stryjeńska – to tylko kilka nazwisk spośród całego mnóstwa niepokornych twórców, których prace prezentowane są na wystawie „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”. Chyba nie ma lepszej wizytówki niż czołowi polscy artyści w murach dziewiętnastowiecznego zameczku, dawnego starostwa, a obecnie siedziby Muzeum Górnośląskiego. Ekspozycja potrwa do 22 kwietnia.

Atrakcją dla całej rodziny niewątpliwie okażą się ręcznie wykonywane szopki bożonarodzeniowe, pochodzące z dalekiej Afryki i bardzo bliskiego Śląska, które do 4 lutego będą zadziwiać kunsztownością figur Świętej Rodziny, Trzech Króli, zwierząt i pastuszków. Nie zabraknie świetnej zabawy na wystawie „Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska. Profesor Jerzy Szydłowski – sylwetka Mistrza”. W części edukacyjnej każdy może stać się na chwilę archeologiem i poprowadzić własne wykopaliska, zidentyfikować swoje znalezisko i ulepić gliniane naczynie. Wystawa potrwa do 28 lutego.

Bytomian i sympatyków historii regionalnej placówka zaprasza wraz z ich pociechami na ekspozycję „Radą i czynem. Luteranie w Bytomiu w XIX i XX wieku”. Pełna zadziwiających faktów i cennych eksponatów wystawa wzbogacona jest o salę „dla młodych”, gdzie można samodzielnie wykonać papier czerpany, układać słowa z ruchomych czcionek, puzzle, spróbować swoich sił w gotyckiej kaligrafii, a także obejrzeć film o Lutrze.

Spektakularne kadry ukazują tajemniczy dziki świat roślin i zwierząt, który zachwyci małych i dużych. Teraz nie trzeba jechać do Natural History Museum w Londynie, aby zobaczyć prace nagrodzone w organizowanym przez brytyjskie muzeum konkursie „Wildlife Photographer of the Year”. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przedstawia 70 wybranych zapierających dech w piersiach fotografii z lat 2002–2016.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *