Nawigacja

Kroszonki 2017

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie kroszonek to okazja do zapoznania się z technikami zdobnictwa, ze śląskim – tradycyjnym i nowoczesnym – wzornictwem, a także do zdobycia wiedzy na temat zwyczaju dekorowania jaj i jego znaczenia. Spotkanie poprowadzi kuratorka ekspozycji – Małgorzata Kłych.

Dawniej kroszonki wykonywały głównie panny. Pisanki trafiały do wielkanocnego koszyczka, były święcone i spożywane w czasie uroczystego świątecznego śniadania, stanowiły również swoiste podarki czy przedmioty wielkanocnych zabaw. Dziś tworzone są przez kobiety i mężczyzn różnych profesji, i to nie tylko w Wielkim Tygodniu. Bardziej niż zabawom służą dekoracji, czego dowodzi wystawa Górnośląskie kroszonki 2017.

Na ekspozycji znalazło się ponad 250 fantazyjnych jaj zdobionych różnymi technikami. Zwiedzających zainteresuje nie tylko precyzja wykonania pisanek, wielość ornamentów, kolorów, estetyka prac, ale również pomysłowość autorów, którzy – nie da się ukryć – idą z duchem czasu. Na jajkach zobaczyć można nie tylko motywy kwiatowe czy geometryczne, ale również gwiazdozbiory, zwierzęta czy… polską reprezentację skoczków narciarskich!

Aby uczestniczyć w oprowadzaniu, należy nabyć bilet wstępu na wystawy czasowe (bilet normalny – 8 zł, ulgowy – 5 zł).

Data: 2 kwietnia 2017 (niedziela), godz. 16.00
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. Korfantego 34

Na zdjęciu: górnośląskie kroszonki, fot. Witalis Szołtys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *